12 квітня судді Конституційного Суду України взяли участь в обговоренні питань, пов’язаних із здійсненням правосуддя в умовах воєнного стану

Судді КСУ Віктор Городовенко, Василь Лемак, Олег Первомайський та Галина Юровська 12 квітня 2022 року в режимі онлайн взяли участь у круглому столі на тему «Здійснення правосуддя в умовах воєнного стану: конституційно-правовий вимір». Повідомляє КСУ на Фейсбук-сторінці.

Захід організовано Конституційним Судом України спільно з Національною академією правових наук України, Національною школою суддів України, «Центром правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення» Національної академії правових наук України та ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

Форум об’єднав провідних юристів і науковців для обговорення нагальних питань, пов’язаних із процесом здійснення правосуддя судами України в реаліях воєнного часу.▫️ Зі вступними словами до учасників звернулися президент НАПрН України Олександр Петришин, голова Верховного Суду Всеволод Князєв, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, керівник «Центру правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення» НАПрН України, декан юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет» Ярослав Лазур.

Про дієвість конституційних принципів правосуддя в умовах воєнного стану розповів суддя Конституційного Суду України Василь Лемак. У своїй доповіді він зазначив про права громадян на судовий захист в умовах воєнного часу, а також здійснення повноважень органом конституційного контролю під час воєнного стану.У цьому контексті суддя КСУ поінформував присутніх про ухвалене Рішення Суду (https://ccu.gov.ua/docs/4869) від 6 квітня 2022 року у справі за конституційною скаргою Поліщука Сергія Олексійовича щодо відповідності Конституції України пункту 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (справа про посилений соціальний захист військовослужбовців). Цим Рішенням пункт 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким установлено «право припиняльний (преклюзивний) дворічний строк на реалізацію права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

У цій справі Василь Лемак був суддею-доповідачем, тож він детально розповів про підходи в оцінці на відповідність Конституції України оспорюваних приписів Закону. Він наголосив, що при ухваленні цього Рішення Конституційний Суд України зважав на реалії, пов’язані зі збройною агресією Російської Федерації проти України, роль Збройних Сил України та інших військових формувань в обороні Української держави, її суверенітету, незалежності та територіальної цілісності. Як наголосив суддя-доповідач, відповідні конституційні принципи є осердям конституційного ладу України, тож від їх захисту залежить його втілення загалом, зокрема й гарантованих Конституцією України прав і свобод людини і громадянина.

Суддя Конституційного Суду України Галина Юровська представила виступ на тему «Останні юридичні позиції Конституційного Суду України: Рішення Другого сенату КСУ від 6 квітня 2022 року (справа про посилений соціальний захист військовослужбовців)».

Вона презентувала присутнім юридичну позицію Суду щодо зазначеного Рішення. Зокрема, Галина Юровська наголосила, що заходи в сфері оборони держави мають бути своєчасними, послідовними та комплексними, оскільки від їх ефективного запровадження залежить стан обороноздатності України.

У свою чергу суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко розповів про діяльність Конституційного Суду в умовах воєнної агресії, зокрема у напрямі міжнародних відносин. За його словами, Конституційний Суд України, починаючи з 2014 року використовує юридичні інструменти для боротьби з російською агресією.

Так, у 2014 році Конституційний Суд України ухвалив Рішення про припинення дії меморандуму про розвиток співробітництва між Конституційним Судом України та Конституційним Судом Російської Федерації. У березні 2022 року Конституційний Суд України припинив дію Меморандуму про співробітництво між Конституційним Судом України та Конституційним Судом Республіки Білорусь, ініціював припинення членства КС Росії та КС Білорусі в Усесвітній конференції конституційного правосуддя (WCCJ).

Окрім цього, Віктор Городовенко поінформував, що Конституційний Суд України ініціював низку звернень щодо інституційної ізоляції конституційних судів Російської Федерації та Республіки Білорусь від регіональних та світових об’єднань органів конституційної юрисдикції. Як результат, зазначені конституційні суди були позбавлені членства в Конференції європейських конституційних судів. Також за ініціативою Конституційного Суду України Голову Конституційного Суду Росії Валерія Зорькіна виключено з числа ключових доповідачів на 5-му Конгресі Всесвітньої конференції конституційного правосуддя, що має відбутися 4-7 жовтня 2022 року.

Наостанок він висловив слова подяки суддям, які у цей важкий для країни час здійснюють внесок у протидію російській агресії, роблячи це зі зброєю у руках чи здійснюючи правосуддя.Суддя зазначив, що Голова Верховного Суду, Голова Ради суддів України та члени Вищої ради правосуддя звернулися до всіх компетентних міжнародних інституцій щодо безпрецедентних агресивних дій Росії в Україні. Це стало наслідком спільної підтримки з боку наших закордонних партнерів.

Доповідачі заходу основну увагу акцентували на можливості реалізації права громадян на судовий захист в умовах воєнного часу в Україні, невід’ємному праві кожної людини на життя та гідність, на правових трансформаціях в організації судової влади задля забезпечення її функціонування. У цьому аспекті було обговорено ухвалення рішень в режимі онлайн та законодавче регулювання цього питання.Учасники дискусії наголосили на важливості та необхідності здійснення правосуддя судами в умовах воєнного стану, адже саме на суди покладено конституційну функцію захисту прав громадян, яке не може підлягати обмеженню навіть під час воєнного часу.

Модерували захід ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та віцепрезидент НАПрН України Наталія Кузнєцова.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль