Активісти у сфері судової реформи США вимагають заборонити суддям, які збираються на пенсію, обирати наступників

Автор: Наталія Мамченко, "Судово-юридична газета"

Група реформ закликає судову систему США заборонити суддям обирати наступників.

Так, американська група активістів у сфері судової реформи Fix the Court вважає, що потрібно внести зміни до кодексів поведінки суддів США та заборонити суддям «умовний» вихід на пенсію.

Справа в тому, що деякі судді пов'язують свій вихід у відставку або отримання senior status (форма напіввідставки) з кращими кандидатами.

«Минулого четверга виконавчий директор Fix the Court Гейб Рот написав листа керівнику Адміністративного управління судів США та голові комітету з суддівської етики з простим проханням - оновити Кодекс поведінки суддів США, щоб було зрозуміло, що рішення судді зумовити свій вихід на пенсію або напіввідставку призначенням конкретного наступника є порушенням суддівської етики.

Це проблема, яка здається розростається. Чому це проблема? Тому що Конституція досить чітко про це говорить: президент за порадою та за згодою Сенату призначає федеральних суддів. Вони не можуть призначати одне одного.

Ідея про те, що суддя не піде у відставку, тому що президент прагне призначити когось, хто не є кращим варіантом судді, який йде у відставку, це якась дійсно неналежна поведінка», - сказано на сайті організації.

Зазначимо, що у США існує т.з. senior status – це форма напіввідставки для федеральних суддів Сполучених Штатів, а також суддів у деяких державних судах. Такі судді звільняють свої місця у колегії, і президент може призначити нових суддів на повну ставку на ці місця. Судді "старшого статусу" отримують повну заробітну плату з можливістю скорочення навантаження, а деякі продовжують працювати повний робочий день.

Отже, у листі Fix the Court зазначають, що «за останні кілька років низка федеральних суддів поводилися непристойно: зокрема, зумовлювали свій відхід у відставку або напіввідставку призначенням конкретного наступника. Я закликаю вас зробити все можливе, щоб це зупинити».

«Вважаємо неетичним, тобто таким, що виходить за рамки Кодексу поведінки суддів США, з боку судді зумовлювати свій відхід у відставку або присвоєння старшого статусу призначенням конкретного наступника.

Я сподіваюся, що до вересневого засідання Судової конференції Комітет із кодексу поведінки підготує текст для включення до Кодексу, в якому буде ясно, що така діяльність є порушенням Кодексу», - йдеться у листі громадської організації.

У листі йдеться про те, що повідомлення про випадки, коли судді зумовлюють свій вихід на пенсію призначенням колишніх клерків або інших кращих наступників, останніми роками почастішали, що викликає подив у спостерігачів.

Наводиться приклад рішення окружного судді США Майкла Канна вийти у напіввідставку залежно від того, чи буде колишній клерк, генеральний соліситор Індіани Том Фішер, призначеним на його місце в 7-му окружному апеляційному суді США в Чикаго.

Канне змінив рішення, дізнавшись, що тодішній президент-республіканець Дональд Трамп не висуне кандидатуру Фішера після того, як тодішній віце-президент Майк Пенс, колишній губернатор Індіани, виступив проти такого вибору. Канне помер у червні, все ще працюючи суддею 7-го округу.

Окружний суддя США Роберт Кінг із 4-го окружного апеляційного суду США у Річмонді, штат Вірджинія, минулого року передумав іти у напіввідставку після того, як не схвалив того, кого президент Джо Байден призначить наступником.

Окружний суддя США Джонні Роулінсон із 9-го окружного апеляційного суду США у Сан-Франциско публічно заявила, що вона вийде у напіввідставку, якщо Байден призначить колишнього клерка наступником.

У ЗМІ Кентуккі повідомляли про те, що окружний суддя США Карен Колдуелл пов'язала своє рішення про надання «старшого статусу» для того, щоб Байден висунув кандидатуру республіканця, який виступає проти абортів, колишнього генерального соліситора Кентуккі Чада Мередіта. Байден планував висунути його кандидатуру, але ще цього не зробив.

Зазначимо, що Fix the Court – це правозахисна група, яка прагне реформувати федеральну судову систему США. Група лобіює обмеження термінів повноважень суддів Верховного суду США, транслює у прямому ефірі аудіо та відео усні аргументи суду та публікує інформацію про потенційні конфлікти інтересів між суддями.

Фото: Clyde Robinson via Flickr

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль