Ключові пріоритети оновлення виборчого законодавства для проведення перших післявоєнних виборів

28 травня відбулася прес-конференція Центру політико-правових реформ, під час якої разом із партнерами було представлено ключові пріоритети оновлення виборчого законодавства для проведення перших післявоєнних виборів.

У заході взяли участь представники ЦВК, дипломатичних установ, науковці та медіа.

«Ми розуміємо, що суспільство збурюють будь-які згадки про вибори. Але зараз варто говорити не про дату, а про підготовку до післявоєнних виборів, які зрештою відбудуться в нашій незалежній демократичній державі. А це означає, що вже сьогодні нам потрібно визначити правила, за якими мають діяти державні та громадські інституції, щоб своєчасно та якісно підготуватися до виборчого процесу», – зазначив на початку заходу заступник Голови Центральна виборча комісія - Central Election Commission of Ukraine Сергій Дубовик.

Під час заходу було презентовано низку законодавчих рекомендацій, сформульованих на основі «Білої книги підготовки та організації післявоєнних виборів», підготовленої експертами ЦППР у співпраці з Громадянською мережею ОПОРА та Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні.

«Біла книга є вкрай важливим документом, який має допомогти політикам уже зараз обрати можливі шляхи подолання викликів, зумовлених російською агресією, для організації перших післявоєнних виборів. Для цього необхідно досягти консенсусу між парламентською більшістю, опозицією, позапарламентськими силами та громадянським суспільством, аби разом протидіяти найбільшій загрозі післявоєнних виборів – спробам втручання росії у виборчий процес», – зауважила Юлія Кириченко, членкиня правління ЦППР.

Експерти зосередилися на чотирьох ключових напрямах змін у виборчому законодавстві. Вони стосуються:

  • Запровадження перехідного періоду (щонайменше 6 місяців) для належної підготовки до перших післявоєнних виборів – паралельно виборчому кодексу необхідно ухвалити закон про особливості проведення перших післявоєнних виборів, норми якого мають пріоритетну дію, відносно положень виборчого кодексу.
  • Встановлення правових механізмів щодо неможливості проведення виборів на окремих територіях – визначення чітких критеріїв, порядку ухвалення рішень, процедури, з урахуванням безпекових ризиків.
  • Забезпечення належного адміністрування виборів – зміцнення спроможності та незалежності ЦВК, гнучке формування виборчих комісій, унормування процедур та розмежування повноважень між державними органами у сфері виборів.
  • Аспектів реалізації пасивного виборчого права – зокрема, необхідно виключити обмеження участі у виборах для окремих категорій громадян, гарантувати можливість балотування ВПО, військових та осіб, які вимушено перебували за кордоном.

Учасники також мали змогу поставити питання експертам під час окремої сесії запитань і відповідей, яка завершила захід.

Ознайомитися з повним текстом «Білої книги підготовки та організації післявоєнних виборів»: https://bit.ly/4kxnb1o

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль