Конституційна юстиція : навчально-методичний посібник (2021)

Терлецький Д. С., Батан Ю. Д., Запорожець В. І. Конституційна юстиція : навч.- метод. посіб. / за заг. ред. Д. С. Терлецького. Одеса : НУ «ОЮА», 2021. 154 с.

Навчально-методичний посібник підготовлено відповідно до вимог державних освітніх стандартів для викладачів закладів вищої освіти та здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня, що навчаються за спеціальністю 081 «Право».

Рецензенти посібника: суддя Конституційного Суду України у відставці, доктор права, науковий консультант з правових питань Центру Разумкова Петро Стецюк, кандидат юридичних наук, доцент кафедри конституційного права Львівського національного університету ім. І. Франка Сергій Різник.

Цьогоріч виповнюється 5 років з моменту ухвалення та набрання чинності змінами до Конституції України, якими було запроваджено інститут конституційної скарги, вилучено повноваження КСУ щодо тлумачення законів України, збільшено граничний вік перебування на посаді судді КСУ, додано вимоги для набуття цієї посади тощо. Це актуалізує вивчення конституційної юстиції, дослідження її складників, продукування нових і вдосконалення усталених ідей з метою поліпшення її функціонування.

Слід відзначити, що здебільшого вітчизняні навчальні та навчально-методичні посібники (а часом і наукові публікації) концентруються на цитуванні вітчизняного законодавства та (в найкращому випадку) наведенні судових рішень. Іншими словами, українські наукові та навчальні публікації час від часу характеризують як такі, що лише констатують, але не створюють, не містять належної творчості новизни, наукові публікації не продукують результати застосування критичного мислення, а навчальні – не спричинюють застосування такого мислення у здобувачів освіти. Натомість цей посібник вигідно відрізняється в цьому контексті. Він побудований із наведенням кейсів, дає правовий фундамент і релевантні роз’яснення, критично оцінює рішення суду та наштовхнути здобувача освіти на критичне, аналітичне, часом нестандартне та творче мислення для вирішення тих чи інших практичних ситуацій, з якими випускник закладу вищої освіти має бути готовим працювати у своїй подальшій правозастосовній, правоінтерпретаційній і правотворчій діяльності. Запропоновані теоретичний мінімум, питання для обговорення та насамперед практичні завдання змушують читача проводити фундаментальний аналіз поставленої проблеми й обґрунтовано відповідати на поставлені питання.

Ще однією рисою посібника є звернення до законодавства та практики органів конституційної юрисдикції інших держав, зокрема Верховного суду США, Федерального КС ФРН, Конституційної ради Французької Республіки, КС Італійської Республіки, Конституційного трибуналу Республіки Польща тощо.

Автор Терлецький Д. С., Батан Ю. Д., Запорожець В. І.
Рiк видання 2021
Мова Українська
Кiлькiсть сторiнок 154
Кiлькiсть скачувань 72
Читайте також
1 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль

Суперзірковий склад авторів!