Судді ВС розповіли про дотримання принципів верховенства права та прав людини в умовах воєнного стану

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Алла Олійник зазначила, що джерелом прав і свобод є людська гідність, яка відіграє важливу роль у визначенні обмежень конституційних прав в умовах воєнного стану. Змістом концепції верховенства права є ідея захисту основоположних цінностей демократичного суспільства. Європейський суд з прав людини з’ясовує втручання держави у здійснення прав і свобод особою з урахуванням таких критеріїв:

– втручання відбувається згідно із законом;

– наявність правомірної (легітимної) мети;

– необхідність у демократичному суспільстві.

Тому національні суди втручання в права особи мають оцінювати також з урахуванням вищезгаданих критеріїв.

Так, у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися права і свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні». Верховенство права діє і щодо тих прав і свобод, які обмежуються в умовах воєнного стану, з урахуванням цих обмежень.

Під час виступу суддя Касаційного кримінального суду у складі ВС Наталія Марчук розповіла про зміни, які були внесені до КПК України. Нові положення, якими було доповнено ст. 615 КПК України, безперечно, пришвидшують певні процесуальні моменти, проте на практиці судді стикаються з питаннями, які національним законодавством не врегульовані. Тому в нинішніх умовах доводиться звертатися до міжнародних документів, практики ЄСПЛ задля вирішення тих проблем, які виникають в умовах воєнного стану.

Так, у національному законодавстві немає норм стосовно військовополонених як суб’єктів окремих кримінальних проваджень. У такому випадку судді повинні керуватися положеннями Третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, яка була ратифікована Україною в 1954 році.

Наталія Марчук також зазначила, що законодавець вніс зміни до ст. 7 КПК України та вказав, що всі принципи, передбачені цією статтею (верховенство права, законність, рівність перед законом і судом тощо), повинні застосовуватись та виконуватись з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених розд. IX-1 КПК України. Цей розділ передбачає особливий режим досудового розслідування, судового розгляду в умовах воєнного стану. Однією з таких змін, зокрема, є збільшення строку затримання особи без рішення слідчого судді до 216 годин.

Детальніше читайте за посиланням ¬– https://cutt.ly/GKNVrQE

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль