У КСУ обговорили доктринальні аспекти оцінки та перевірки конституційної скарги

9 грудня у Конституційному Суді України було проведено семінар-тренінг для співробітників Секретаріату Суду «Конституційна скарга: доктринальні аспекти оцінки та перевірки». Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Захід відбувся у межах співпраці між Конституційним Судом України і Координатором проектів ОБСЄ в Україні та задля реалізації плану заходів щодо трирічного проєкту «Верховенство права та права людини».

Відкриваючи захід, керівник Секретаріату Конституційного Суду України Ярослав Василькевич наголосив на важливості інституту конституційної скарги як механізму захисту прав людини та висловив сподівання, що обговорення цієї тематики, зокрема й у такому форматі, буде взаємокорисним і сприятиме реалізації Конституційним Судом України своїх повноважень.

Ярослав Василькевич звернув увагу присутніх на вже існуючий досвід розгляду Конституційним Судом України конституційних скарг, а також відзначив важливість довіри до органу конституційної юстиції України з боку суспільства, зокрема, в контексті звернення до Суду з конституційною скаргою.

Тему «Конституційна скарга: предмет оскарження» учасники заходу обговорили під час першої лекції, яку провів національний радник з юридичних питань, керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.

У своєму виступі він детально зупинився на особливостях моделі конституційної скарги, яку запроваджено в Україні, та окремих положеннях Закону України «Про Конституційний Суд України». Олександр Водянніков також розповів про практику органів конституційної юрисдикції зарубіжних країн, зокрема з питань функціонування інституту конституційної скарги.

Доповідач зосередив увагу учасників лекції на юридичному сенсі вичерпання всіх національних засобів юридичного захисту відповідно до статті 151-1 Конституції України у її системному взаємозв’язку з частиною четвертою статті 55 Основного Закону та інших ключових питаннях.

Завідувач кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Національного університету «Києво-Могилянська академія», член-кореспондент Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор Анатолій Заєць у рамках лекції «Аргументація в рішеннях Конституційного Суду України» розповів про особливості юридичної аргументації в конституційному судочинстві, враховуючи специфіку природи органу конституційного контролю, його повноваження та принципи конституційного судочинства. Промовець окреслив види правової аргументації, способи та принципи тлумачення, роль доктрини у рішеннях Конституційного Суду України, а також навів низку правових позицій Суду.

Про структуру перевірки конституційності прав і свобод за конституційною скаргою під час третьої лекції розповіла завідувач кафедри процесуального права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор юридичних наук, доцент Оксана Щербанюк.

Науковець відзначила важливість роботи працівників Секретаріату Суду, особливо на стадії попередньої перевірки конституційної скарги, а також окреслила вимоги до форми та змісту конституційної скарги, визначені в Законі України «Про Конституційний Суд України». Оксана Щербанюк звернула увагу, що відповідно до положень цього Закону, конституційна скарга може бути прийнята поза межами встановлених вимог, якщо Суд визнає її розгляд необхідним із мотивів суспільного інтересу, підкресливши, що наразі відсутнє чітке визначення поняття «суспільний інтерес».

У своєму виступі доповідач також детально проаналізувала досвід функціонування інституту конституційної скарги в Федеративній Республіці Німеччина.

Слова подяки Конституційному Суду України і особисто Голові КСУ Станіславу Шевчуку за велику роботу, яка проводиться в новітніх умовах функціонування конституційної скарги в Україні висловив Голова Комітету конституційного правосуддя та захисту прав людини при Раді адвокатів Одеської області Дмитро Терлецький.

Промовець підкреслив, що на сьогодні конституційна скарга виступає важливим інструментом у діяльності адвоката, застосування якого потребує спеціальних знань та навичок щодо алгоритмів складання, подання та участі в розгляді конституційних скарг. Він також зазначив, що подання конституційної скарги вимагає високої кваліфікації, і тому на етапі її розгляду виникає чимало запитань. З огляду на це, доповідач окреслив типові помилки, які виникають при підготовці конституційної скарги.

Адвокат Дмитро Щербина провів практичний модуль на тему «Алгоритм складання та подання конституційних скарг», що викликав жваву дискусію серед присутніх. Він навів приклади з власного досвіду, а також зупинився на проблемних питаннях, з якими йому та його колегам доводиться стикатися при підготовці та поданні конституційної скарги.

Не менш цікавим для учасників заходу був дискусійний модуль з питань взаємодії судів загальної та конституційної юрисдикцій, який провів заступник Голови Комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України Альберт Єзеров.

Під час дискусії обговорювалися питання щодо зупинення провадження судами загальної юрисдикції на час конституційного провадження у справі, висновки судів загальної юрисдикції щодо конституційності закону, а також розгляд справ за виключними обставинами через встановлену КСУ неконституційність правового акту, застосованого судом при вирішенні справи.

Під час обговорень і дискусій на семінарі-тренінгу було порушено низку інших актуальних питань, пов’язаних з оцінкою та перевіркою конституційної скарги.

Фото: прессцентр КСУ

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль