Уперше за понад 300 років до України привезуть Конституцію Пилипа Орлика

Уперше за понад 300 років в Україні опиниться один з найважливіших документів, що заклали підґрунтя нашої державності – Конституція Пилипа Орлика. Швеція надасть її для тимчасового експонування.

За дорученням Володимира Зеленського МЗС України звернулося до Швеції з проханням отримати оригінал документу. Втім, спершу там погоджувалися лише на копію.

Глава МЗС Дмитро Кулеба заявив: переговори були вкрай складними і на оригінал Конституції Швеція спершу не погоджувалася. Проте зрештою виявила солідарність і дозволила привезти документ в Україну. Дата для цього обрана символічна – 30 річниця з оголошення Дня Незалежності.

Як розповів глава МЗС, Конституція Орлика буде не єдиним експонатом, який везуть зі Швеції. Лінчопінгська міська бібліотека погодилась віддати для тимчасового експонування в Україні Гетьманську булаву. Вона, за легендою, після Гетьмана Івана Мазепи належала Гетьману Пилипу Орлику. 

Чому оригінал зберігається у Швеції?

Бо саме там його знайшли. Латиномовний документ зберігається в Національному архіві Швеції (тека "Справи Козаччини").

До архіву документ потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Його знайшли у горщику, згорнутим у сувій. На думку шведських учених, Пилип Орлик створив текст латиною, щоб вручити дипломатам європейських держав.

Його готували для транспортування, але через певні обставини закопали.

За матеріалами 24tv.ua.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль