Дев’ятий всеукраїнський конкурс наукових робіт імені М. П. Орзіха «Людський вимір права»
9 листопада 2024 року в Національному університеті «Одеська юридична академія» відбувся другий етап IХ всеукраїнського конкурсу наукових робіт «Людський вимір права», присвяченого вшануванню пам’яті Марка Пилиповича Орзіха, видатного вченого-конституціоналіста, академіка Академії правових наук України, Української академії політичних наук, Української муніципальної академії, доктора юридичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, автора й експерта щодо проєктів конституцій СРСР та УРСР (1977 p., 1978 p.), Конституції України (1996 р.).
Організаторами конкурсу виступили рідні та учні Марка Пилиповича, а також натхненні його життєвим прикладом учасники колективу кафедри конституційного права та Наукове товариство молодих вчених, аспірантів і студентів. Також окремо дякуємо лаборантці кафедри конституційного права Марті Ваньчак за фотофіксацію та відеоогляди конкурсу.
Переможець Конкурсу традиційно здобуває грошову премію імені М.П. Орзіха.
Конкурс проводився у два етапи. На перший етап було подано понад 15 наукових робіт студентів різних закладів вищої освіти. За результатами першого етапу конкурсною комісією було відібрано 11 найкращих письмових робіт, а їхніх авторів запрошено здійснити прилюдний захист і презентувати ключові ідеї їхніх наукових праць у дистанційному форматі (з урахуванням обмежень воєнного стану).
Конкурсна програма складалась з таких доповідей:
Желнін Валерій Єгорович, студент 1-го курсу магістратури факультету міжнародного та європейського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, з доповіддю «Реформування місцевих державних адміністрацій: євроінтеграційний аспект».
Шевчук Олександр Вікторович, студент 4-го курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, з доповіддю «Концепція «войовничої демократії» в сучасному конституційно-правовому дизайні України».
Сурник Ольга Олександрівна, студентка 1-го курсу Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, з доповіддю «Конституційні обмеження прав людини та громадянина в умовах збройної агресії Росії проти України: актуальні тенденції».
Білошкурський Микола Миколайович, студент 2-го курсу факультету цивільної та господарської юстиції Національного університету «Одеська юридична академія», з доповіддю «Цивільна конфіскація необґрунтованих активів: ефективний метод боротьби з корупцією чи порушення конституційних прав людини?».
Асасян Марія Каренівна, студентка 3-го курсу факультету правоохоронної діяльності Національної академії Державної прикордонної служби України Імені Богдана Хмельницького, з доповіддю «Штучний інтелект у сучасному правосудді: переваги та виклики».
Поліщук Дар’я Володимирівна, студентка 3-го курсу Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету, з доповіддю «Право на участь у врядуванні на місцевому рівні: роль для солідаризації суспільства».
Загорець Регіна Георгіївна, студентка 2-го курсу факультету судового та міжнародного права Національного університету «Одеська юридична академія», з доповіддю «Забезпечення прав людини під впливом зростання податків в умовах воєнного стану (на прикладі законопроєкту №11416-д від 30.08.2024)».
Бокова Еліза Олексіївна, студентка 1-го курсу Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету, з доповіддю «Виборчі права: чи можлива реалізація в умовах воєнного та надзвичайного станів?».
Карнаушенко Крістіна Сергіївна, студентка 3-го курсу Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету, з доповіддю «Право на приватність: позиції Суду ЄС щодо балансування з іншими правами та інтересами».
Леонова Вікторія Миколаївна, студентка 2-го курсу факультету цивільної та господарської юстиції Національного університету «Одеська юридична академія», з доповіддю «Відступ від Європейської конвенції про захист прав і свобод людини в умовах дії правового режиму воєнного стану».
Гетьман Ярослава Сергіївна, студентка 2-го курсу Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету, з доповіддю «Право на трансплантацію у співвідношенні з правом на життя як частина загальної проблеми захисту людських прав».
Обрання переможця Конкурсу було складним завданням для конкурсної комісії, до складу якої входили суддя Верховного Суду, к.ю.н., доцент Альберт Анатолійович ЄЗЕРОВ, завідувач кафедри конституційного права, адвокат, член науково-консультативної ради Конституційного Суду України, к.ю.н., доцент Дмитро Сергійович ТЕРЛЕЦЬКИЙ, професор кафедри конституційного права, адвокат, член науково-консультативної ради Конституційного Суду України, заслужений юрист України, д.ю.н., професор Мар’яна Володимирівна АФАНАСЬЄВА, учений секретар Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, член науково-консультативної ради Конституційного Суду України, професор, заслужений юрист України, доктор юридичних наук Анжеліка Романівна КРУСЯН, науковий дослідник Університету Еребру (Швеція), приватний нотаріус, член комісії з міжнародної співпраці Нотаріальної палати України, член комісії з нотаріальної деонтології Міжнародного союзу латинського нотаріату, к.ю.н., доцент Юрій Геннадійович ОРЗІХ, доцент кафедри конституційного права, к.ю.н. Юрій Дмитрович БАТАН.
Оцінювання виступів здійснювалось за п’ятибальною шкалою за такими критеріями, як актуальність, досягнення мети роботи, оригінальність та самостійність дослідження, доступність викладення матеріалу, обґрунтування висновків роботи та їхнє практичне значення, ораторське мистецтво, якість та творчий характер презентації, відповідність тематиці конкурсу та посилання на спадщину М. П. Орзіха, відповіді на запитання, дотримання регламенту доповіді та запитання іншим учасникам.
Усіма учасниками представлено оригінальні, самостійні дослідження, висновки та рекомендації за якими спрямовані на покращення правової культури, законодавчого регулювання й узагальнення теоретичних знань.
У результаті підбиття підсумків було визначено переможну роботу, яка здобула 274 бали й автором якої став Олександр ШЕВЧУК (науковий керівник – Оксана Володимирівна ЩЕРБАНЮК, д.ю.н., професорка, завідувачка кафедри процесуального права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича). Роботу присвячено осмисленню еволюції політико-правового концепту «войовничої демократії» («демократії, що здатна себе захистити») в новітній конституційно-правовій матриці України та з’ясуванню її функціональної ролі в сучасній парадигмі демократичного устрою суверенної держави. У своїй роботі він виокремив низку «субстантивних рис національної доктрини: - формування української «войовничої демократії» перебуває в динамічному вибудовуванні; - притаманний націоцентричний характер, з акцентом на конституційній правосвідомості, захисті національних інтересів і зміцненні державного суверенітету від зовнішніх та внутрішніх загроз; - властива ретроспективна (подолання наслідків комунізму) та проспективна (супротив рашизму) орієнтація вироблення правових механізмів опору антидемократичним течіям та рухам; - темпорально проявляється у переважно реагуванні post factum, зіштовхуючись із прямими загрозами; - розглядається як метаявище, що одночасно виступає інтегрованою системою правових заходів та інструментів для захисту новітніх демократії і фундаментальним принципом конституційної стабільності».
Друге місце з результатом 273 бали посіла робота, автором якої є Валерій ЖЕЛНІН (науковий керівник – Антон Сергійович ЧИРКІН, к.ю.н., доцент, доцент кафедри державного будівництва Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого; науковий співробітник Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України; експерт Центру політико-правових реформ). У роботі взято до уваги зарубіжний досвід адміністративного нагляду за рішеннями органів місцевого самоврядування, проаналізовано зміст статті 8 Європейської хартії місцевого самоврядування, а також досліджено судову практику оскарження рішень місцевого самоврядування, яка, на думку автора, «свідчить про необхідність правового врегулювання процедури адміністративного нагляду». Автор досліджує й аналізує «відповідне законодавство Чехії та Литви, підкреслюючи важливість чітко регламентованого процесу адміністративного нагляду». Автор переконаний у тому, що «упровадження нагляду має відповідати принципу верховенства права і не порушувати самоврядні функції місцевого самоврядування, а прийняття законопроєкту №4298 має важливий потенціал в контексті євроінтеграції України».
Третє місце з результатом 259 балів здобула робота, автором якої є Микола БІЛОШКУРСЬКИЙ (науковий керівник – Віта Миколаївна ПАНАСЮК, доцент кафедри конституційного права Національного університету «Одеська юридична академія», к. ю. н., доцент). У роботі розглянуто захист права на приватну власність, непорушність якого є важливою умовою для вступу України до Європейського Союзу, та наголошено на «важливості боротьби з корупційними правопорушеннями, оскільки однією із семи рекомендацій Європейської комісії для євроінтеграції є боротьба з корупцією». Автором «акцент зроблено на механізмі цивільної конфіскації необґрунтованих активів як ефективному інструменті протидії корупції, який впроваджений українським законодавством у 2019 році та активно застосовується у справах, що розглядаються Вищим антикорупційним судом та Верховним Судом». Також у статті проаналізовано міжнародні стандарти цивільної конфіскації, рішення Європейського суду з прав людини (зокрема, у справі «Гогітідзе та інші проти Грузії»), а також зарубіжний досвід щодо обґрунтування цивільної конфіскації активів. Автор доводить, що «механізм визнання активів необґрунтованими та стягнення їх на користь держави, незалежно від того, чи відносити його до інституту цивільної конфіскації, чи кримінальної конфіскації, має ознаки порушення прав людини та громадянина на приватну власність, а тому наявне законодавство потребує вдосконалення».
Також окремо слід відзначити сильну роботу (251 бал), автором якої є 1-курсниця Ольга СУРНИК (науковий керівник – Богдан Андрійович ВЕСЕЛОВСЬКИЙ, доктор філософії з міжнародного права, доцент кафедри порівняльного і європейського права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка). Автором проаналізовано, «як Конституція України та міжнародні угоди дозволяють обмежувати конституційні права та свободи для забезпечення національної безпеки і стабільного функціонування держави». Особливу увагу приділено «тимчасовості таких обмежень, а також механізмам забезпечення їх пропорційності та законності, щоб уникнути зловживань з боку державних органів навіть під час війни».
Вітаємо переможця та призерів! Також вітаємо зі вдалим дебютом тих, для кого це були перші публічні виступи з науковою доповіддю та загалом перші наукові роботи! Дякуємо усім учасникам за активну участь та бажаємо успіхів та нових досягнень!
Переглянути відеозапис 2 туру конкурсу можна за посиланням
- Життя людини як конституційна цінність в сучасних умовах
- Дев’ятий всеукраїнський конкурс наукових робіт імені М. П. Орзіха «Людський вимір права»
- Чи є дієвим право людини без права на його ефективний захист: питання відшкодування порушеного права внаслідок визнання акта неконституційним
- Анонс ІХ всеукраїнського конкурсу наукових робіт імені М. П. Орзіха «Людський вимір права»
- Сьомий всеукраїнський конкурс наукових робіт імені М. П. Орзіха «Людський вимір права»