Захід відбувається в рамках проєкту „Підтримка захисту прав людини через покращення доступу до конституційної юстиції“, що реалізується Координатором проєктів ОБСЄ в Україні у співпраці з Конституційним Судом України. Про це повідомляє Конституційний Суд України.
Семінар розпочався з вітального слова керівника Секретаріату Конституційного Суду України Віктора Бесчастного, який наголосив, що із початком повномасштабного російського військового вторгнення в Україну докорінно змінилося життя кожного українця. Ці події не могли не відобразитися на процесі здійснення правосуддя в країні. Воєнний стан – це особливий правовий режим, під час якого можливе тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина. Однак у таких умовах, зазначив промовець, конституційне право на судовий захист громадян не може бути обмежене.
Керівник Секретаріату Суду підкреслив, що від початку війни орган конституційної юрисдикції жодного дня не припиняв здійснювати свої функції. Судді Конституційного Суду України проводять засідання. Так, упродовж квітня проведено 21 засідання та ухвалено 85 актів.
Він також відзначив, що ураховуючи безпекову ситуацію було унормовано порядок роботи працівників в адміністративній будівлі Суду безпосередньо на робочих місцях, дистанційно та оформлення простою. Наразі працівники Секретаріату та патронатні служби суддів забезпечують належну роботу Суду з метою здійснення його основних повноважень. Зокрема, готуються матеріали для проведення засідань Суду, приймаються та опрацьовуються конституційні скарги, запити на публічну інформацію та звернення, які надходять до Конституційного Суду України.
Віктор Бесчастний наголосив, що підтримка високого рівня обороноздатності є найвищим державним інтересом і однією з найбільш захищених конституційних цінностей країни. Як приклад навів Рішення КСУ від 6 квітня 2022 року, в якому Суд виклав низку юридичних позицій, що стосуються обороноздатності держави та ролі ЗСУ в умовах воєнного стану. У цьому рішенні, зазначив промовець, Суд наголосив на головній ролі в обороні країни Збройних Сил України та інших військових формувань, які мужньо здійснюють захист Української держави.
Метою семінару, зазначив Віктор Бесчастний, є необхідність проаналізувати питання функціонування конституційної юстиції у воєнний час, дієвість і значущість провадження в українське судочинство практики європейських стандартів прав людини, місце і роль, яку КСУ посідає в державі та суспільстві, гарантуючи забезпечення верховенства Конституції України в екстремальних умовах війни.
Учасникам семінару він представив збірник матеріалів І Маріупольського конституційного форуму «Людська гідність та забезпечення прав людини в умовах суспільних трансформацій», що був проведений в місті-герої Маріуполі 13-14 вересня 2021 року з нагоди 25-ї річниці з дня заснування Конституційного Суду України, відзначивши його історичну значущість.
Водночас національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков наголосив, що події, які сталися в нашій країні, є безпрецедентними для порівняльного конституційного права. Він зазначив, що у період, починаючи з 1945 року, було закладено основи сучасного конституціоналізму, і наразі вперше відбувається агресія в Європі, що стосується всього цивілізованого світу, і попираються норми і принципи міжнародного права.
Цей захід дасть можливість Конституційному Суду України виробити власний досвід та власні підходи, щоб забезпечити дотримання правовладдя і прав людини в такий складний час.
Завершуючи свій виступ, Олександр Водянніков подякував Конституційному Суду України за співпрацю і роботу, яку Суд здійснює у цей складний час, забезпечуючи конституційне правосуддя.
Спікерами семінару є національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков, професорка кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка Олена Бориславська, доцентка Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, експертка ОБСЄ з правових та ґендерних питань Олена Харитонова, спеціальні радники Конституційного Суду України Александру Танасє та Георгій Папуашвілі.
Участь у семінарі беруть працівники Секретаріату КСУ та патронатних служб суддів.
Відповідно до програми для дискусій та обговорення винесені питання, пов’язані із забезпеченням прав людини у воєнний час, дотриманням принципів демократії, верховенства права в екстремальних умовах. Серед тем, зокрема, конституційна демократія в умовах загроз територіальній цілісності та національній безпеці; конституційно-гендерний вимір екстремальних умов; відшкодування шкоди в наслідок воєнних дій: конституційні і міжнародні механізми.