Заступник Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий та суддя Суду Галина Юровська 20 грудня взяли участь у ґендерному форумі «Великий діалог, ідея конституціоналізму і права жінок». Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу
Захід організовано в межах проєкту «Підтримка захисту прав людини через покращення доступу до конституційної юстиції», що реалізується Координатором проектів ОБСЄ в Україні у співпраці з Конституційним Судом України за підтримки Уряду Федеративної Республіки Німеччина. Співорганізаторами заходу також є Посольство Федеративної Республіки Німеччина (Київ), Урядова уповноважена з питань ґендерної політики та Асоціація жінок-юристок України ЮрФем.
Форум об’єднав провідних національних та міжнародних експертів з ґендерної проблематики, юристів і науковців для обговорення актуальних питань, пов’язаних із викликами та досягненнями в сфері ґендерної рівності в Україні, в тому числі в розрізі конституційної юриспруденції.
На відкритті форуму з вітальною промовою виступив заступник Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий. Він зазначив, що цей захід однаково є важливий і для юристів, і для широкого загалу.
У своєму виступі заступник Голови Конституційного Суду України наголосив, що у Всесвітній Декларації людських прав 1948 року сказано „аби людина не була змушена вдаватися до повстання як останнього засобу порятунку від тиранії і гніту“, „людські права мають бути захищені правовладдям“.
Сергій Головатий розповів про практику Конституційного Суду в аспекті ґендерних питань.
Зокрема, як приклад захисту прав жінок у судовій практиці він навів Рішення Конституційного Суду України від 4 червня 2019 року.
Зазначеним рішенням Конституційний Суд указав, що „встановлення меншого порівняно з чоловіками пенсійного віку для жінок, які зайняті на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, є спеціальною гарантією щодо охорони праці і здоров’я жінок“.
„Фізіологічні відмінності в цьому випадку потребували особливого захисту жінок з боку Конституційного Суду України. Ми встановили, що не завжди рівність – це добре і справедливо. Що жінки потребують особливого захисту і перебування в рівних умовах не завжди є досягненням тої рівності, яка мається на увазі у загальному значенні“, - наголосив Сергій Головатий.
Суддя Конституційного Суду Галина Юровська зауважила, що ґендерна рівність - це не про жінок та чоловіків, а про владу, і додала, що „це саме про те, як в законах відображається це питання“. За її словами, практика Конституційного Суду України щодо людської гідності безпосередньо пов’язана з ґендерною рівністю.
У своєму виступі Галина Юровська коротко охарактеризувала окремі показники Індексу ґендерної нерівності ООН, розповіла, як змінювався ґендерний склад Конституційного Суду України упродовж 25 років. На прикладі доступу жінок до професії юриста в минулому і тепер. Під час цього заходу учасники обмінялися досвідом та обговорили найкращі міжнародні практики з питань ґендерної рівності в конституційному судочинстві.