Історичний факт: 5 (16) квітня 1710 року оприлюднено “Конституцію прав і вольностей Війська Запорізького”

5 (16) квітня 1710 року біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер (турецька назва — Бендери, нині територія Молдови) відбулися збори козацтва.

Гетьман Пилип Орлик виголосив присягу і оприлюднив “угоду” – “Конституцію прав і вольностей Війська Запорізького”, або договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська яка чітко розписувала права та обов’язки гетьмана, старшини, простого козацтва.

Від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко. Шведський король Карл XII, який був присутній на зборах козацтва в Бендерах, гарантував дотримання цих статей, як «захисник України».

Складається з преамбули та 16 статей.

Бендерська конституція написана латиною та староукраїнською, Україномовний оригінал Конституції віднайшли у 2008 році в Російському державному архіві давніх актів. Латиномовна копія зберігається в Національному архіві Швеції.

Автентичність документів підтверджується власноручним підписом гетьмана Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького на рожевому воску з червоною стрічкою, та власноручним підписом шведського короля Карла ХII на підтверджувальному дипломі.
Чинності не набула, оскільки була написана й ухвалена за умов вигнання.

ГАННА ЧЕРКАСЬКА
Краєзнавець, вчитель, журналіст
Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль