7 травня 2018 року в Одесі відбулась відкрита зустріч з Головою Конституційного Суду України Станіславом Шевчуком
Станіслав Шевчук на зустрічі з громадськістю та журналістами в Одесі детально розповів про роботу Конституційного Суду, реформу судової системи, свою діяльність на посаді Голови КСУ, ухвалені ним рішення та плани на майбутнє. Також обговорювалися теми, які стосувалися правового механізму конституційної скарги та судової правотворчості.
Ініціювали зустріч Громадянський центр правових ініціатив та Адвокатське об’єднання «Максимус» за підтримки Одеського відділення Асоціації правників України. Партнерам заходу виступила Одеська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа.
Відкрита зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука зі студентами, аспірантами та юристами-практиками стартувала об 11:00 в приміщенні Impact Hub (вул. Грецька, 1а).
Відкрив зустріч голова правління Громадянського центру правових ініціатив, доцент кафедри конституційного права Одеської юридичної академії, адвокат Альберт Єзеров, який анонсував, що питаннями зустрічі стануть такі:
• Досвід та шлях до обрання Головою Конституційного Суду України;
• Організація роботи Конституційного Суду України;
• Реформа судової системи України;
• Що було зроблено за місяць діяльності на посаді Голови КСУ;
• Перспективи подальшого розвитку КСУ;
У зустрічі взяли участь понад 300 осіб. У кожного учасника була можливість поставити запитання Станіславу Шевчуку.
Зустріч пройшла в форматі TownHall. У процесі спілкування залі ставились запитання. Лекція регулювалася так, що той, хто підтримує зміни та реформи – підносив табличку «Підтримую», тому, кому було щось незрозуміло чи виникали запитання – здіймав догори табличку «Питання», той, хто проти або мав аргументи – підносив табличку «Проти». Такі активності дали розуміння аудиторії, подарували відчуття залучення до обговорення та орієнтували спікера в тому, де варто заглиблюватись або навпаки – пояснити доступніше. Також кожен міг відразу ставити запитання, передавши їх модератору, або залишивши їх під трансляцією в Facebook, після чого їх скеровували спікер. В останні 20 хв спікер відповів на всі питання.
Очільник Суду зазначив, що права людини належать їй від народження, є фундаментальними та захищеними Основним Законом держави. «Конституція відображає не лише текст, а й цінності та дух. Це сакральний документ, і настав час кожному навчитися його поважати», – переконаний Станіслав Шевчук.
За словами Голови КСУ, ключовим завданням Конституційного Суду України як гаранта законності та справедливості є захист Основного Закону держави, який є основоположною цінністю українського суспільства, а не механізмом в руках влади. «Конституційний Суд України – це суд над законами, тому ми готові захищати Конституцію України від можливих посягань з боку держави», – підкреслив він.
На підтвердження своїх слів Станіслав Шевчук навів низку рішень Суду, ухвалених у цьому році. Так, рішенням щодо неконституційності частини шостої статті 216 КПК України Конституційний Суд України заборонив Міністерству юстиції України розслідувати злочини, скоєні всередині системи. «У місцях позбавлення волі перебувають люди, які так само, як усі інші, мають конституційні права. Обмеження таких абсолютних прав, як право на життя та на повагу до людської гідності неприпустимо в демократичній державі», – зазначив він.
На переконання Станіслава Шевчука, цим рішенням КСУ доводить, що, крім негативного обов’язку держави – не порушувати права людини, треба пам’ятати і про позитивний її обов’язок – забезпечувати захист конституційних прав людини, зокрема, шляхом створення ефективної системи захисту її життя, здоров’я та гідності, у тому числі забезпечення незалежного розслідування злочинів всередині ДКВС.
Стосовно рішень Конституційного Суду України щодо неконституційності мовного закону та закону про референдум, очільник КСУ зазначив, що вперше в історії Суду закони було визнано неконституційними в цілому через порушення процедури їх розгляду та ухвалення. Він наголосив, що неприпустимо у правовій державі так грубо порушувати конституційну процедуру розгляду та ухвалення законів.
У цьому контексті Станіслав Шевчук підкреслив, що завданням Конституційного Суду України є захист людини від свавілля держави, і пояснив, що зв’язку з цим він звернувся до керівників парламентських фракцій і груп задля запровадження відкритого діалогу з метою підвищення стандартів законотворчості. Промовець закликав Парламент узгоджувати закони, що ухвалюються, з нормами Конституції України та рішеннями Конституційного Суду України. «Адже лише Основний Закон може гарантувати стабільність суспільних відносин у державі», – наполягає Голова КСУ.
Жваву дискусію викликало питання визнання неконституційним закону про референдум. «Референдум – це форма безпосереднього народовладдя, що здійснюється на основі конституційних норм та принципів, а закон, прийнятий у 2012 році, загрожував використанням цього механізму для маніпулювання та узурпації влади», – зауважив Станіслав Шевчук. Він пояснив, що на сьогодні у законодавстві країни утворилася «прогалина» в цьому питанні, а тому законодавець має найближчим часом ухвалити новий закон.
Станіслав Шевчук зазначив, що люди мають довіряти владі, але влада повинна працювати на людей, і для цього її необхідно обмежити. «Обмежена влада набагато сильніша, ніж необмежена, що доведено історичним досвідом», – додав він. Обмеження державної влади, на його думку, і є основною метою Конституції України та Конституційного Суду України.
Пояснюючи специфіку роботи органу конституційної юрисдикції, Станіслав Шевчук навів слова Ганса Кельзена про те, що конституційні суди виконують роль «негативного законодавця», який захищає конституцію і є невід’ємним від неї. «Ми – судді Конституційного Суду України – стоїмо на сторожі конституційних прав людини», – додав він.
«Із запровадженням інституту конституційної скарги, – зазначив очільник Суду, людина отримала змогу безпосередньо звернутися до Конституційного Суду України з метою захисту своїх конституційних прав, порушених законом».
Розповідаючи про порядок звернення громадян до органу конституційної юрисдикції з конституційною скаргою, Голова КСУ зосередив увагу присутніх на вимогах до неї. Він звернув увагу, що конституційна скарга має містити, зокрема, обґрунтування тверджень щодо неконституційності конкретного закону (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини зазнало порушення внаслідок застосування цього закону.
Аналогією конституційної скарги, за словами Станіслава Шевчука, є звернення до Європейського суду з прав людини. Він пояснив, що Конвенція з прав людини та Конституція України мають спільну юридичну природу, тому інститут конституційної скарги покликаний, певною мірою, перенести вирішення питань відновлення порушених прав людини з міжнародного на національний рівень. Станіслав Шевчук також зауважив, що усталена практика ЄСПЛ поступово стає джерелом конституційного права.
Голова КСУ підкреслив, що рішення у справах за конституційними скаргами матимуть загальний ефект. Крім того, на його думку, людина повинна мати можливість отримати моральну та матеріальну компенсацію.
Станіслав Шевчук також зупинився на проблемі недовіри до судової влади. Рівень довіри суспільства, на його переконання, за останні роки певною мірою зменшився. Вкрай необхідно цю довіру повернути, і досягти цього можна шляхом ухвалення аргументованих рішень, зрозумілих для громадян, та активної комунікації з громадськістю. Голова Суду навів слова Александера Гамільтона про те, що, суди – це найменш небезпечна влада серед гілок влади, тому що суддя не має ні шаблі (виконавча влада), ні гаманця (бюджетні повноваження парламенту щодо ухвалення законів); суддя має тільки авторитет своїх рішень.
На завершення зустрічі учасники заходу подякували Станіславу Шевчуку за відкритість, рішучість, послідовну державницьку позицію та запросили його частіше відвідувати гостинне місто.
Зауважимо, що зазначений захід відбувся у форматі Town Hall, що передбачає обговорення проблем, які становлять громадський інтерес, і є інструментом забезпечення участі кожного в цьому обговоренні. На думку Голови КСУ, такий формат спілкування, що проходить у дружній, невимушеній атмосфері, сприяє не лише підвищенню рівня обізнаності про діяльність органу конституційного контролю, розвитку громадянського суспільства, а й повертає довіру до судової влади.
- 20 вересня 2024 року о 10:00 у Верховному Суді розпочнеться судово-практична конференція, організована спільно з Програмою підтримки ОБСЄ для України, на тему «Забезпечення єдності судової практики у справах, пов’язаних з війною»
- Представники судової влади взяли участь у двосторонній скринінговій зустрічі України та Європейської комісії в межах переговорів щодо вступу до ЄС
- Особливості здійснення адвокатської діяльності: суддя ВП ВС Олег Ткачук висвітлив практику Верховного Суду у справах щодо адвокатів
- 25.09.2024 в межах VIII Харківського міжнародного юридичного форуму відбудеться панельна дискусія «Майбутнє українського конституціоналізму в контексті інтеграції до Європейського Союзу»
- 75 років на варті гуманності: універсальність, актуальність та незамінність Женевських конвенцій обговорили на конференції за участю Голови ВС