Конституційний суд Австрії декриміналізував евтаназію

Фото: Alberto Biscalchin / flickr

Конституційний суд Австрії своїм рішенням від п'ятниці, 11 грудня, скасував кримінальну відповідальність за сприяння добровільному суїциду з 1 січня 2022 року. З того часу в країні мають дозволити евтаназію.

Повідомляє hromadske.ua з посиланням на Wiener Zeitung.

Суд постановив, що кримінальна відповідальність за асистований суїцид (тобто допомогу в тому, щоб людина добровільно пішла з життя) порушує право на самовизначення. Водночас судді у своєму рішенні розмежували асистований суїцид та вбивство на замовлення, яке лишається кримінальним злочином.

У рішенні Конституційного суду вказується, що асистований суїцид можливий лише у формі прийому спеціальних препаратів для скорочення життя, які призначає лікар. Але перед цим треба переконатися, що це саме добровільне рішення важкохворого і на нього не вплинув, приміром, матеріальний стан.

Рішення Конституційного суду не означає автоматичного вилучення асистованого суїциду з Кримінального кодексу. Згідно з рішенням, до 1 січня 2022 року парламент країни має розробити й ухвалити відповідне законодавство.

Австрія стане однією з небагатьох країн Європи, де буде дозволений асистований суїцид. Нині в цьому переліку — Бельгія, Нідерланди, Швейцарія, Люксембург і Німеччина, де заборона асистованого суїциду в приватних клініках була скасована в лютому цього року.

Варто зазначити, що в Австрії дозволена пасивна евтаназія — коли пацієнт свідомо відмовляється продовжувати лікування.

Дискусія щодо декриміналізації евтаназії в Австрії

Рішення щодо асистованого суїциду Конституційний суд ухвалив на підставі звернення чотирьох австрійців, серед яких — важкохворі пацієнти і лікар. Вони обґрунтовували необхідність декриміналізувати асистований суїцид правом людини на життя, забороною тортур, правом на особисте життя і правом на приватність.

Зі свого боку Конституційний суд мав вирішити, наскільки аргументи позивачів співвідносяться між собою і з обов’язком держави захищати життя своїх громадян. Зокрема, саме цим федеральний уряд Австрії обґрунтовував необхідність зберегти кримінальну відповідальність за асистований суїцид.

Позивачі стверджували, що держава не має права вказувати людям, у який спосіб вони мають померти й чи хочуть вони страждати чи ні. На це сторона відповідачів (федеральний уряд) указувала: декриміналізація асистованого суїциду може призвести до численних зловживань, а на важкохворих можуть тиснути з вимогою вдатися до асистованого суїциду всупереч їхній волі.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль