Покликання на наукову публікацію (URL): https://drive.google.com/file/d/162o63pmcM8VYOlbK0z2Llwjld-wtXU01/view
* Шевчук О.В. Концепція «войовничої демократії» в сучасному конституційно-правовому дизайні України.
Юридична Україна. 2024. № 11. С. 23-34.
Стаття присвячена осмисленню еволюції політико-правового концепту «войовничої демократії» («демократії, що здатна себе захистити») в новітній конституційно-правовій матриці України та з’ясуванню її функціональної ролі в сучасній парадигмі демократичного устрою суверенної держави. У якості методологічного інструментарію автором використано історичний, порівняльний методи, а також аналіз й синтез, юридичну герменевтику в розумінні застосованих способів наукового пізнання. Актуальність даного дослідження продиктована наявністю в Основному законі специфічних норм-запобіжників у відповідь посяганням на конституційний лад, експліцитно вказана дескрипція знаходить свій вияв у період зіткнення демократії із прямими загрозами для буттєвого порядку країни. Об’єктом коментованого наукового пошуку постає поняття «войовничої демократії» як доктринального феномена у системі конституційно-правового регулювання, водночас предмет зводиться до безпосередньої аналітичної інтерпретації правових механізмів та інструментів обмеження прав та свобод людини й громадянина, інших суб’єктів (фізичних чи юридичних осіб) з метою гарантування стабільності та непорушності конституційного ладу, усунення антидемократичних проявів та загроз цінностям та благам, вироблених історичними процесами державотворення.
На основі проведеного наукового дослідження автор здійснив періодизацію еволюції концепту «обороноздатної демократії» у світовому масштабі, визначивши наступну хронологію: 1) 1918-1945 рр.; 2) 1945-1991 рр.; 3) 1991 р. – наш час; у національних рамках були виділені такі витки поступального розвитку: 1) 1991-1996 рр.; 2) 2014 р. – наш час; 3) постадаптивний із паралельним наданням роз’яснення коментованої класифікації. Окреслюючи загальні тенденції трансформації явища конституціоналізму, інтегрованого у методологічне поле та онтологічну структуру цього дослідження, акцентовано увагу на ряді системно пов’язаних, субстантивних характеристиках. Надано авторське трактування дефініції «демократії, що здатна себе захистити».
Ключові слова: правова доктрина; історико-правова концепція; «войовнича демократія»; «демократія, що здатна себе захистити»; ідейні постулати Карла Левенштайна; симбіоз конституціоналізму та демократії в Україні; конституційно-правова матриця.