КСУ не буде брати участі в роботі 5-го Конгресу Всесвітньої конференції конституційного правосуддя з огляду на збереження членства КС Росії та КС Білорусі в цій всесвітній організації

У п’ятницю, 30 вересня, виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий надіслав лист Голові Конституційного Суду Республіки Індонезія пану Анвару Усману, що головує у Всесвітній конференції конституційного правосуддя (ВККП), а також Генеральному секретареві ВККП Шнутцу Рудольфу Дюрру, повідомивши, що Конституційний Суд України не буде брати участі в роботі 5-го Конгресу ВККП з огляду на те, що досі КС Росії та КС Білорусі залишаються членами цієї всесвітньої організації. Про це повыдомив Конституційний Суд України. Подаємо повний текст надісланого листа:

„ Шановний пане Голово!

Шановний пане Генсекретарю!

Конституційний Суд України висловлює глибоку повагу всім членам Всесвітньої конференції конституційного правосуддя (далі – ВККП), які правдиво поділяють її цінності. Відомо, що головною ціллю ВККП відповідно до статті 1 її Статуту є конституційне правосуддя як стрижневий елемент демократії, захисту людських прав (правовладдя).

Виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України 4 березня 2022 року звернувся до Бюро та Секретаріату ВККП з відкритим листом із пропозицією розглянути питання про припинення членства Конституційного Суду Російської Федерації та Конституційного Суду Республіки Білорусь у ВККП з огляду на те, що ці інституції є складниками системи органів публічної влади держав, рішеннями, діями та бездіяльністю яких у порушення загальновизнаних принципів міжнародного права вчинено агресію проти України. Органи конституційної юрисдикції Російської Федерації та Республіки Білорусь прямо або опосередковано брали участь у легітимізації агресивних дій урядів цих держав.

Так, Конституційний Суд Російської Федерації своїм актом (постанова від 19 березня 2014 року № 6-П) виправдав анексію Автономної Республіки Крим, що мала наслідком порушення державного суверенітету й територіальної цілісності України. Конституційний Суд Республіки Білорусь підтримує диктаторський режим, який надає територію своєї держави для систематичних військових атак проти України.

Тож кожен день перебування конституційних судів Російської Федерації та Республіки Білорусь у складі ВККП підриває її авторитет, сформований роками, і ставить під сумнів щирість задекларованих цілей ВККП.

Упродовж семи місяців війни Російська Федерація безперервно посилювала агресію проти України. Неспростовним доказом цього є оголошення президентом Російської Федерації мобілізації 21 вересня 2022 року. Жахливим фактом є те, що цілями агресора є насамперед об’єкти цивільної інфраструктури, а жертвами здебільшого - мирне населення.

Оскільки на обговорення 5-го Конгресу ВККП винесено питання „Конституційне правосуддя та мир“, ми вважаємо, що участь представників конституційних судів Російської Федерації та Республіки Білорусь, що є інституціями держав, у яких при владі перебувають авторитарні режими, неприпустима.

Зважаючи на членство Конституційного Суду Російської Федерації та Конституційного Суду Республіки Білорусь у ВККП до цього часу, Конституційний Суд України не братиме участі в роботі 5-го Конгресу ВККП.

Звертаємо увагу також на те, що Конституційний Суд України підтримує пропозицію Конституційного Суду Литовської Республіки, що її Генеральна асамблея ВККП розглядатиме за пунктом 5 порядку денного, щодо внесення змін до Статуту ВККП, зокрема до його статті 4 (щодо наділення Генеральної асамблеї ВККП повноваженнями припиняти членство в ВККП) та статті 9 (стосовно можливості не лише зупинення, а й припинення членства в ВККП у разі грубих порушень принципів, на яких засновано ВККП).

Буду вдячний за ознайомлення з цим листом членів ВККП. Прийміть мої запевнення у високій до Вас повазі.

З повагою
виконувач обов’язків Голови КСУ
Сергій ГОЛОВАТИЙ“

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль