Публікація: Верховний Суд Фото: газета "Юридична практика"
Настане час, і український прапор замайорить над кожним судом на звільненій від ворога території України – Голова ВСГолова Верховного Суду Всеволод Князєв виступив з вітальним словом на ХІХ позачерговому з’їзді суддів України, делегати якого мають обрати вісьмох членів Вищої ради правосуддя.
Всеволод Князєв привітав присутніх на з’їзді та подякував делегатам за те, що завдяки їхньому прояву мужності, сили, свідомості в таких непростих безпекових умовах участь у з’їзді бере майже повний склад делегатів.
Голова ВС також висловив слова вдячності захисникам, воїнам, які дають можливість суддям щодня здійснювати правосуддя, захищати права громадян.
«Серед цих воїнів – багато суддів, працівників апаратів судів. Ми вдячні за їхню відвагу та сміливість. І ми схиляємо голову перед загиблими героями», – сказав Голова ВС.
Всеволод Князєв подякував суддям та працівникам апаратів судів, які попри обстріли, небезпеку захоплення приміщень судів продовжують працювати та забезпечувати справедливе правосуддя.
Голова ВС зауважив, що колеги з інших країн дивуються тому факту, що судова система України працює під час повномасштабної війни. «Так, українські суди розглядають справи, і у 2022 році суди ухвалили понад 2 млн рішень. Це менше, ніж у довоєнний період, але ці показники, зважаючи на умови, в яких сьогодні доводиться здійснювати правосуддя, вражають», – наголосив він.
Всеволод Князєв акцентував на питанні щодо роботи судових органів. «З першого дня війни Верховний Суд, Вища рада правосуддя, Рада суддів України згуртувалися. 24 години на добу, сім днів на тиждень ми працювали, аби забезпечити діяльність судової системи та доступ громадян до суду. Безперечно, було непросто, допускалися помилки. Але ж ніхто не мав досвіду адміністрування судовою системою під час війни. Готових рішень, як діяти в тій чи іншій ситуації, не було. Водночас спільними зусиллями ми досягли поставленої мети – сьогодні суди працюють», – наголосив очільник ВС.
Водночас, за його словами, 12 % приміщень судів або повністю зруйновані, або суттєво пошкоджені, 8 % судів перебувають на тимчасово непідконтрольних Україні територіях. Понад 500 суддів вимушені були залишити суди, в яких вони працювали, та домівки. Вони переїхали до інших регіонів і були відряджені до інших судів.
Голова ВС подякував представникам законодавчого органу влади, які в перші дні війни ухвалили вкрай важливі рішення, необхідні для продовження сталого функціонування судової системи. Крім того, він відзначив ефективну роботу Державної судової адміністрації України, яка в надскладних умовах, за відсутності фінансування на відбудову, ремонт приміщень судів, робить усе можливе для їх відновлення.
«Учора я підписав розпорядження про відновлення роботи Херсонського апеляційного суду і трьох районних судів правобережної Херсонщини. Це велика перемога. Крім того, вчора ухвалено рішення про повернення Харківського апеляційного суду до міста Харкова. Він буде розміщений у частково зруйнованій будівлі. Судді та працівники апарату розташуються в частині суду, яка зазнала менших руйнувань. Спільними зусиллями місцевої влади, ДСА України й самих суддів це крило будівлі було приведено у робочий стан», – поділився останніми новинами із суддівською спільнотою Всеволод Князєв.
Таким чином, як наголосив Голова ВС, ми показуємо ворогу, що судова влада повертається і він не зможе вижити нас із наших територій, з наших домівок та наших судів. «Я впевнений, що настане час, і український прапор замайорить над кожним приміщенням суду на звільненій від ворога території України», – переконаний Голова ВС.
Він акцентував на тому, що сьогодні перед з’їздом стоїть дуже важливе завдання – обрання вісьмох членів ВРП, а отже – відновлення функціонування найвищого органу суддівського врядування. Це завдання є важливим з огляду на те, що десятки суддів мають намір піти у відставку чи звільнитися за станом здоров’я, досягли граничного віку перебування на посаді, але не можуть залишити суддівські крісла. Також, на жаль, є прикрі випадки колабораціонізму в судовій системі. Сформувавши повноважний склад ВРП, вдасться виправити всі складні ситуації, продемонструвати суспільству готовність судової системи викорінювати наявні проблеми.
За словами Всеволода Князєва, іншим вкрай важливим завданням є формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, відновлення роботи якої – запорука подолання кадрового голоду в судовій системі. Він переконаний у тому, що суди мають працювати на повну потужність задля якомога ефективнішого здійснення правосуддя.
Важливим, як зазначив очільник ВС, є й те, що Україна зробила свій вибір – європейська та євроатлантична інтеграція. Однією з головних вимог інтеграції до Європейського Союзу є формування ВРП.
«Ось таке завдання стоїть перед суддями та з’їздом. Сьогодні ми повинні зробити все можливе для того, щоб виконати один із головних пунктів, від якого залежить повноцінна інтеграція України в європейську сім’ю», – резюмував Голова ВС.
Наостанок Всеволод Князєв зазначив, що кожен з кандидатів до ВРП достойний зайняти посаду в цьому органі суддівського врядування, і побажав претендентам успіхів, а делегатам з’їзду – плідної роботи й наснаги.