У Верховному Суді відбулася зустріч із провідним американським професором Девідом Вільямсом, який викладає конституційне право та конституційний дизайн в Університеті Індіани (США). Повідомляє Верховний Суд на своїй сторінці у Фейсбук.
Девід Вільямс розповів про історію становлення Верховного суду США, зростання його авторитету, завоювання довіри суспільства та боротьбу суду із зазіханням на його незалежність, тиском представників влади. На переконання професора, суди вкрай важливі для демократичного розвитку, і для зростання авторитету суду потрібен час. Довіра до суду зростає поступово і базується на моральному авторитеті судів, тобто коли люди бачать, що суди ухвалюють рішення відповідно до правових принципів та правового обґрунтування.
Голова Верховного Суду Валентина Данішевська подякувала Девіду Вільямсу за зустріч, погодившись, що питання довіри до судової влади важливе, але непросте. Валентина Данішевська розповіла, що за чотири роки роботи ВС розглянув 300 тис. справ і протягом цього часу вживав заходів для покращення комунікації із суспільством, але влада і громадськість поки що не готові сприймати рішення суду, яке не збігається з їхньою думкою.
«Ми усвідомлюємо, що деякі рішення ВС будуть оцінені тільки згодом. Обсяг повноважень судової влади дозволяє їй бути незалежною і не підлаштовуватися під вимоги тих, хто, так би мовити, має гучніший голос. У державі повинно бути розуміння, що покращити якість правосуддя не вдасться без забезпечення належних умов для його здійснення», – наголосила Голова ВС.
Крім того, судді ВС та гість зі США обговорили ситуацію, яка склалася з дотриманням принципу верховенства права. «Ніде у світі боротьба за верховенство права не виграна остаточно і назавжди. Ніде у світі нема такого, щоб не було ймовірності втратити його сьогодні. Безпека верховенства права у США, тобто, так би мовити, здоров’я верховенства права, менша, ніж це було 10 років тому», – розповів Девід Вільямс.
Доповідач також звернув увагу на можливості завоювання судом популярності, що ґрунтується на повазі людей до суду, котрі вірять, що суд захистить їхні права. «Єдиний спосіб, за допомогою якого суд може стати популярним, – це не дбати про популярність. Адже якщо суд буде дбати про це, він прийматиме рішення не згідно з правовими принципами, а відповідно до вподобань людей. Єдиний шлях для суду, аби стати популярним, – щоб люди поважали суд за те, що його рішення ґрунтуються на праві. Це можливо тільки тоді, коли люди віритимуть, що врешті-решт право та закон захистять їх краще, ніж можновладці, які дбають про популярність. У довгостроковій перспективі дбати про право безпечніше, ніж довірятися харизматичним можновладцям», – зазначив професор.Участь у зустрічі взяли судді Верховного Суду Володимир Кравчук, Олена Кібенко, Дмитро Гудима, Альберт Єзеров, Лілія Катеринчук, В’ячеслав Пєсков, начальник відділу міжнародно-правової взаємодії ВС Ліна Губар та голова правління Центру конституційного моделювання Геннадій Друзенко.