Українсько-польський науковий семінар «Вплив війни на конституційну систему здійснення влади в Україні та інших країнах Центральної та Східної Європи»

6 березня 2023 року в Українському Центрі економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова  (Центр Разумкова) в онлайн-режимі відбулося друге засідання українсько-польського наукового семінару «Вплив війни на конституційну систему здійснення влади в Україні та інших країнах Центрально-Східної Європи». Захід було організовано та проведено Центром Разумковаспільно з Вищою школою права і адміністрації в Жешові (WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa).  Предметом наукового обговорення на Семінарі стали питання можливого оновлення чинної Конституції України після закінчення російсько-української війни, конституційних наслідків вступу України до Європейського Союзу, а також проблеми можливих змін до конституцій інших держав у контексті російської агресії проти України. В його роботі взяли участь відомі українські та польські вчені конституціоналісти, політологи та незалежні експерти[1]. З вітальними словами до учасників Семінару звернулися Ректор Вищої школи права і адміністрації в Жешові проф. Єжи Послушний та Генеральний директор Центру Разумкова Павло Пинзеник, які підкреслили особливе значення українсько-польської наукової співпраці в сучасних умовах, а також спільного пошуку вченими обидвох країн відповідей на нові виклики та загрози європейському конституціоналізму через розв’язану рф повномасштабної війни.

На початку наукової дискусії із вступними доповідями виступили спів модератори Семінару завідувач кафедрою конституційного та міжнародного права Вищої школи права і адміністрації в Жешові проф. Кшиштоф Екхардт та науковий консультант з правових питань Центру Разумкова, суддя Конституційного суд України у відставці доктор права Петро Стецюк.  У своїй промові «Війна як предмет конституційного регулювання. Коментарі у світлі положень Конституцій країн Центральної та Східної Європи», проф. Кшиштоф Екхартд поділився із учасниками Семінару результатами системного аналізу текстів 24 європейських конституцій щодо висвітлення в них «питань/проблематики війни»,  характеристики спільних тенденцій щодо конституційного регулювання порядку оголошення воєнного стану, проблеми співвідношення конституційних категорій «стан війни» і «воєнний стан», а також наявності  особливої ролі національних  парламентів в процесах пов’язаних із війною як такою  (в широкому розумінні останньої). Натомість, доктор права Петро Стецюк зупинився на проблемах перспективи конституційного розвитку України після закінчення російсько-української війни. На його думку, Україну очікує процес підготовки і прийняття нової Конституції України. У зв’язку з цим, виступаючий поділився із учасниками Семінару, низкою аргументів, які на його погляд, свідчать саме про такий перебіг конституційного розвитку України в найближчій перспективі. 

В науковій дискусії активну участь взяли проф. Збігнєв Вітковський (декан факультету права і адміністрації Торунького університету ім. Миколая Коперніка), проф. Микола Козюбра (суддя Конституційного Суду України у відставці, професор НУ «Києво-Могилянська Академія»), проф. Кшиштоф Скотніцкий (завідувач кафедрою конституційного права Лодзького університету), проф. Володимир Шаповал (суддя Конституційного Суду України у відставці, співголова Українсько-Польського Клубу Конституціоналістів), проф. Анджей Біштиґа (завідувач кафедрою конституційного, європейського та міжнародного публічного права Факультету права і адміністрації Зелєногурского університету), проф. Володимир Сущенко (перший декан правничого факультету НУ «Києво-Могилянська Академія»), проф. Артур Олехно (факультет права і адміністрації Бялостоцького університету), проф. Юрій Ключковський (НУ «Києво-Могилянська Академія»), проф. Мацей Серованець (факультет права і адміністрації Торунького університету ім. Миколая Коперніка), Ігор Коліушко (Голова правління Центру політико-правових реформ, м.Київ), доктор права Катаржина Римановська-Ткачук (Вища Школа права і адміністрації в Жешові); доктор юридичних наук Ігор Сліденко(суддя Конституційного Суду України у відставці). Виступаючі поділилися своїми міркуваннями щодо стану конституційного регулювання «питань війни» в країнах Центральної та Східної Європи, необхідності його перегляду/удосконалення з огляду на «досвід» російської агресії проти України, подальшої долі європейської інтеграції, а також можливих шляхів/напрямків конституційного розвитку повоєнної України. При цьому, значна частина українських учасників Семінару висловилась з «обережністю» щодо пропозиції ухвалення після війни нової Конституції України.

В роботі Семінару взяли також участь Ізабелла Гавловіч  (доктор права, професор кафедри конституційного та міжнародного права  Зелєногурского університет), Віктор Шишкін (к.ю.н., доцент, суддя Конституційного Суду України у відставці, перший Генеральний  прокурор України, народний депутат України декількох скликань), Гжегож Гжезовський (доктор права, Вища Школа права і адміністрації в Жешові); Альберт Єзеров (суддя Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент), Юрій Якименко (к.п.н., Президент Центру Разумкова), Андрій Магера (заступник Голови Центральної Виборчої Комісії України  2007-2019 рр.), Наталія Стецюк (к.ю.н., доцент, Львівський державний університет внутрішніх справ), Дмитро Терлецький (к.ю.н., доцент, завідувач кафедрою конституційного права НУ «Одеська юридична академія»),  Павло Гураль (завідувач кафедрою конституційного права Львівського національного університету ім. Івана Франка, д.н.н., професор), Юлія Кириченко (керівник проектів з конституційного права Центру політико-правових реформ), проф. Олег Марцеляк  та проф. Олена Сінкевич (кафедра конституційного права Київського  національного університету ім. Тараса Шевченка),  Ольга Стрельцова (Національний Авіаційний Університет, д.ю.н.),  Василь Кіселичник (д.ю.н., професор,  Львівський національний університет ім.Івана Франка), Тарас Цимбалістий (к.ю.н., доцент, прокурор відділу Офісу Генерального прокурора України), проф. Мирослава Сірант та проф.Ірина Софінська (Інститут права, психології та інноваційної освіти НУ «Львівська політехніка»), Андрій Савчак (к.ю.н., старший викладач Національної школи суддів, Голова Перемишлянського районного суду Львівської області), Володимир Венгрен (к.ю.н., доцент, НУ «Києво-Могилянська Академія») та інші.

Фахова дискусія проводилася на базі Zoom-платформи Вищої школи права і адміністрації в Жешові (WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa). Робочими мовами Семінару були українська та польська мови. За підсумками роботи планується  видання двомовного (польсько-українського ) Збірника наукових статей.


  1. Перше засідання Наукового семінару «Вплив війни на конституційну систему здійснення влади в Україні та інших країнах Центрально-Східної Європи» відбулося 8 грудня 2022 р. на якому розглядалися питання  міжнародно-правової оцінки військового нападу рф на Україну, особливості організації діяльності в умовах воєнного стану глави держави, парламенту, уряду, судів та прокуратури, а також питання  допомоги інших держав Україні під час російської агресії та оцінки цієї допомоги з національних конституційно-правових позицій. 

Переглянути відеозапис семінару можна тут.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль