28 депутатів Рійгікогу – естонського парламенту – ініціювали внесення змін до конституції щодо права голосу громадян Росії, яким вони можуть користуватись на місцевих виборах як резиденти країни.
Про це пише "Європейська правда".
На засіданні Рійгікогу в понеділок голова фракції "Вітчизна" Хелір-Валдор Сеедер представив законопроєкт про внесення змін до конституції, мета якого – позбавити громадян третіх країн, а також осіб без певного громадянства права голосу на місцевих виборах.
"Чотири з шести фракцій Рійгікогу, що представляють явну більшість парламенту, підтримали позбавлення права голосу громадян Росії. Але одних слів недостатньо. До місцевих виборів залишилося менше року, і необхідно діяти швидко", – сказав Сеедер.
На додаток до законопроєкту "Вітчизни", який вже пройшов перше читання і передбачає зміни до Закону про вибори до зборів місцевих самоврядувань, депутати пропонують внести зміни до конституції.
"Згідно із запропонованим формулюванням, право голосу на виборах до місцевих органів влади буде збережено тільки за громадянами Естонії і тих держав, з якими укладено міжнародний договір, ратифікований Рійгікогу", – зазначив Сеедер.
"Нещодавнє дослідження, замовлене Держканцелярією, засвідчило необхідність подальших дій, оскільки 38% громадян Росії в Естонії і цілих 52% осіб із невизначеним громадянством не засудили війну Росії проти України. Такі люди не повинні відігравати ролі в ухваленні рішень, що впливають на життя Естонії", – додав голова фракції.
У вівторок питання про право голосу громадян Росії обговорюватимуть на відкритому засіданні конституційної комісії.
У серпні 2023 року Міністерство юстиції Естонії підготувало законопроєкт про обмеження права жителів Естонії з російським громадянством на участь у місцевих виборах, проте його не скерували на обговорення в уряд через розбіжності в частині відповідності законопроєкту конституції Естонії.
Естонські ЗМІ підрахували, що у разі реалізації ініціативи про позбавлення права голосу на місцевих виборах це може торкнутися близько 69 тисяч іноземців в Естонії.
Крім того, в Естонії готують урядовий законопроєкт, за яким українці, які проживають в країні, можуть отримати право голосу на місцевих виборах поруч з іншими дружніми державами.
Як повідомляє ERR, про це сказав очільник конституційного комітету парламенту Гендрик Террас, представник коаліційної партії "Естонія 200".
В цілому законопроєкт буде про право голосу на місцевих виборах в Естонії.
"Суть проєкту – навести список, хто може голосувати на місцевих виборах (з-поміж іноземців-резидентів Естонії. – Ред.). Тобто – громадяни Естонії, громадяни країн НАТО, країн Європейської економічної зони, Швейцарії; громадяни країн, з якими Естонія буде мати двосторонні угоди, які гарантують право голосу, ратифіковані Рійгікогу. Зараз таких угод ще немає. Йдеться про ситуацію, що ці люди постійно тут проживають". – пояснив Террас.
Він деталізував, що зокрема розглядається укладення такої угоди з Україною, аби українці, які живуть в Естонії, теж мали це право голосу. "Україна тут дуже важлива, в Естонії багато українців", – зазначив Террас.
"Ми спробуємо так юридично оформити це положення, щоб це було відповідно конституції". – додав він.
Гендрик Террас зазначив, що коаліційні партії ще будуть радитися щодо проєкту на початку наступного тижня, але вже у середу його можуть внести до парламенту.
Проєкт з’явився у зв’язку з дискусією про позбавлення права голосу на місцевих виборах в Естонії громадян Росії та Білорусі. Прем’єр міністр, лідер "Партії реформ" Крістен Міхал поставив за мету найближчим часом вирішити це питання і внести зміни до конституції, щоб через рік російські та білоруські громадяни в Естонії вже не впливали на те, хто буде обраний до органів місцевого самоврядування.
У серпні 2023 року Міністерство юстиції Естонії вже готувало законопроєкт про обмеження права жителів Естонії з російським громадянством на участь у місцевих виборах, проте його не скерували на обговорення в уряд через розбіжності в частині відповідності законопроєкту конституції Естонії.
У жовтні 28 депутатів естонського парламенту ініціювали зміни до конституції щодо права голосу громадян Росії, яким вони можуть користуватись на місцевих виборах як резиденти країни.