Відбулася Міжнародна науково-практична конференція, присвячена 85-річчю від дня народження Леоніда Юзькова
Судді Конституційного Суду України Оксана Грищук, Ольга Совгиря, Галина Юровська, суддя Суду у відставці Михайло Костицький та керівник Секретаріату Суду Віктор Бесчастний 31 березня 2023 року взяли участь у VІ Міжнародній науково-практичній конференції „Правові засади організації та здійснення публічної влади“, присвяченій пам’яті доктора юридичних наук, професора, академіка-засновника НАПрНУ, першого Голови Конституційного Суду України Леоніда Юзькова. Повідомляє Конституційний Суд України.
Захід організував Конституційний Суд України спільно з Національною академією правових наук України, Хмельницьким університетом управління та права імені Леоніда Юзькова, Інститутом держави і права імені В. М. Корецького, Національною академією наук України та Євразійською асоціацією правничих шкіл та правників.
Головними темами обговорення були: роль доктрини Леоніда Юзькова у розвитку правових засад організації та здійснення публічної влади в Україні, особливості здійснення публічної влади в умовах воєнного стану, проблеми та перспективи реформування територіальної організації публічної влади в Україні, фінансово-правові аспекти організації і здійснення публічної влади.
Галина Юровська – суддя КСУ, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України від імені Конституційного Суду України звернулася до учасників заходу з вітальним словом. Вона розповіла про значний внесок вченого у розвиток української держави. «Леонід Юзьков – особистість неординарна та феноменальна. Він стояв біля витоків Конституції України, відстоював втілення у Конституції такої категорії, як “Український народ“, а не “народ України“», – наголосила Галина Юровська.
Він, як вчений-конституціоналіст, із самого початку своєї професійної діяльності висловлював погляди, що кардинально відрізнялися від існуючої тоді офіційної юридичної доктрини СРСР щодо превалюючої ролі держави над її громадянами: „Людина в цивілізованому світі має широкі права і свободи не тому, що вони проголошені Конституцією. Конституція проголошує ці права і свободи тому, що людина наділена ними від природи“, – говорив Леонід Юзьков.
Суддя Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор Оксана Грищук під час конференції виступила з доповіддю „Конституційні цінності та принципи в рішеннях Конституційного Суду України: особливості в умовах воєнного стану та загроз національній безпеці“. Вона зазначила, що ідеї Леоніда Юзькова є надзвичайно важливими і Конституційний Суд України у своїх юридичних позиціях наповнює їх новим змістом, який відповідає сучасним реаліям.
У своєму виступі Оксана Грищук підкреслила, що конституцію не можна розглядати лише як писаний акт, передусім це – система принципів і цінностей „Конституція – живий організм, який наповнюється щодня, і важливим інструментом у цьому процесі є юридичні позиції Конституційного Суду України“.Суддя КСУ також розповіла про концепцію „войовничої демократії„ або „демократії, здатної захистити себе“. За її словами, у сучасному розумінні концепція „войовничої демократії“ спрямована на боротьбу із радикальними політичними партіями, проти зловживань демократією та як превентивний засіб проти тероризму.
У цьому аспекті вона навела декілька рішень Конституційного Суду України, в яких втілено концепцію „войовничої демократії“. Йшлося, зокрема, про Рішення Конституційного Суду України про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні, а також Рішення у справі щодо конституційності окремих положень Закону України „Про телебачення і радіомовлення“, Закону України „Про кінематографію“. У зазначених рішеннях Конституційний Суд України наголосив, що Україна має право захищати свою незалежність, свій державний суверенітет і свою територіальну цілісність, здійснюючи такі системні заходи і застосуючи засоби, які є співмірними, допустимими і прийнятними з огляду на рівень небезпеки, загроз і викликів, що постали перед нею.
Суддя Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор Ольга Совгиря висвітлила актуальні питання діяльності Конституційного Суду України на сучасному етапі. Вона зазначила, що „нині Конституційний Суд України, окрім виконання безпосередніх повноважень, які визначенні Конституцією України, виконує ще одне важливе завдання – формує парадигму діяльності європейських конституційних судів в умовах надзвичайного та воєнного стану“.Ольга Совгиря підкреслила, що жоден конституційний суд у світі не стикався з тими викликами, з якими зіткнувся Конституційний Суд України 24 лютого 2022 року – з початку повномасштабного вторгнення рф на територію України.
Суддя КСУ наголосила, що парадигма діяльності конституційних судів за надзвичайних умов формується у двох напрямах: перший – це сам формат діяльності Суду. Конституційний Суд України в умовах воєнного стану не зупиняв свою роботу і був зосереджений на розгляді як конституційних подань, так і конституційних скарг; другий напрям – формування парадигми діяльності Суду у зв’язку із воєнним станом в частині змісту ухвалених рішень. Ольга Совгиря звернула увагу на те, що Конституційний Суд України в окремих рішеннях, якими визнано неконституційними оскаржувані акти, визначив модель втрати ними чинності через певний проміжок часу після припинення чи скасування в Україні воєнного стану. На її переконання, Конституційний Суд України формує передові підходи, які надалі будуть визнані провідними фахівцями-конституціоналістами.
Суддя КСУ у відставці, доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, заслужений юрист України Михайло Костицький проаналізував очікувані перспективи розвитку публічної влади в контексті техногенної цивілізації. Він розкрив суть та роль держави в суспільстві. За його словами, у протистоянні в „гібридній війні“ та її ескалації тільки сильна держава здатна забезпечити власний суверенітет, незалежність і самобутність народу. На його переконання, запорукою подальшого відновлення та відбудови Української держави є зміцнення публічної влади за умови наявності довіри до неї з боку громадянського суспільства.
Під час заходу учасникам презентували відеосюжет, підготовлений Конституційним Судом України, про життєвий шлях Леоніда Юзькова.
Запрошуємо переглянути: https://bit.ly/3lYdyQO
Фото: офіційний вебсайт Хмельницької обласної радиВідео: https://cutt.ly/I7ebNMQ
- ДГЕ закликає до участі в конкурсах на посади суддів КСУ: Зараз як ніколи важливо консолідувати зусилля та продовжувати реформи попри страшний російський терор!
- 6 вересня 2024 року відбудеться засідання Пленуму Верховного Суду, на якому розглянуть низку питань щодо звернення з конституційними поданнями до КС
- Шлях до відновлення держави: суддя Верховного Суду Мирослава Білак взяла участь в освітньо-професійному курсі для молоді
- Інформаційна платформа КОНСТИТУЦІОНАЛІСТ започатковує власну бібліотеку
- Розпочалася реєстрація для участі у VIII Харківському міжнародному юридичному форумі