Відбувся ІІ Маріупольський конституційний форум „Візії майбутнього: конституційний вимір повоєнного відновлення України та європейської інтеграції “

Фото: КСУ

У п’ятницю, 6 жовтня, відбувся ІІ Маріупольський конституційний форум „Візії майбутнього: конституційний вимір повоєнного відновлення України та європейської інтеграції“, що його у змішаному форматі організував Конституційний Суд України спільно із Програмою підтримки ОБСЄ для України.

Учасники форуму хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв теракту, який учора, 5 жовтня 2023 року, вчинила росія в Харківській області. Про це повідомляє Конституційний Суд України.

Мета цього заходу – привернути увагу до актуальних питань захисту прав людини за допомогою інструментів конституційного правосуддя, відновлення та утвердження конституційних цінностей і людських прав на всій території України.

У його роботі взяли участь: судді Конституційного Суду України, судді Суду у відставці, члени Науково-консультативної ради Суду, вчені-правознавці, вітчизняні та міжнародні експерти в галузі конституційного права, представники державних, судових, наукових установ, органів місцевого самоврядування, академічної спільноти, вишів-переселенців та громадських організацій, а також представники органів конституційної юрисдикції іноземних держав і міжнародних організацій.

Відкриваючи форум, суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко від імені Конституційного Суду України привітав учасників ІІ Маріупольського конституційного форуму та зазначив, що для кожного українця Маріуполь – це місто трудової слави, місто металургів, моряків, студентів та надзвичайно працьовитих і привітних людей, які всім серцем його люблять.

Продовжуючи виступ, суддя Конституційного Суду України сказав, що після початку неспровокованої, невиправданої, жорстокої агресії рф проти України Маріуполь став символом незламності, символом сили духу українців, символом героїв-захисників Азовсталі – бійців легендарного полку „Азов‟, морських піхотинців, прикордонників, працівників поліції та простих мешканців, які зі зброєю у руках стали боронити рідне місто.

День початку повномасштабної агресії, 24 лютого 2022 року, назавжди змінив Україну і українців, – зазначив Віктор Городовенко. „Ми більше не будемо відкладати на потім вирішення проблем, пов’язаних із національною безпекою. Не будемо сприймати суто декларативно конституційний припис статті 17 Основного Закону України, відповідно до якого захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу‟, – переконаний суддя Конституційного Суду України. 

Повномасштабна війна, продовжив доповідач, яка за задумом стратегів у кремлівських кабінетах мала знищити Україну як державу, насправді загартувала і згуртувала весь Український народ, перетворила нас на монолітну націю, яка мужньо бореться з агресором.

Окрім цього, у своєму виступі Віктор Городовенко звернув увагу на роль органу конституційного контролю України в системі захисту демократичних цінностей та інститутів, гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина, забезпечення дії правовладдя.

Він наголосив, що Конституційний Суд України інституційно серед органів державної влади посідає надзвичайно важливе місце. “За період майже тридцятирічної діяльності Конституційний Суд України неодноразово ставав на заваді тим, хто намагався зруйнувати демократичні цінності, не поважав принцип правовладдя. Безумовно, пріоритетом для Конституційного Суду України є утвердження в національній правовій системі дії принципу правовладдя, захисту прав і свобод людини і громадян”, – констатував суддя.

Водночас він додав, що орган конституційної юрисдикції, навіть у цей важкий час війни, продовжує здійснювати свої функції і ухвалювати рішення, утверджуючи ті демократичні принципи, до яких ми прагнемо на шляху до членства нашої держави в ЄС.

Віктор Городовенко зазначив, що українське суспільство попереду ще очікує багато випробувань, але ми-українці маємо підтримку всього світу, всієї міжнародної спільноти.

Згадуючи про І Маріупольський конституційний форум, який відбувся 13-14 вересня 2021 року на тему „Людська гідність та забезпечення прав людини в умовах суспільних трансформацій‟, доповідач наголосив на важливості таких заходів та зазначив, що серед співорганізаторів та тих, хто завжди підтримує Конституційний Суд України є всі провідні науковці і наукові школи нашої країни та члени Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, позицію яких поважають та до думки яких дослухаються.

Віктор Городовенко висловив вдячність видавничому дому „Гельветика‟ за інформаційну підтримку, що сприяла можливості долучитися широкому колу осіб з різних куточків світу до цього заходу.

Він також зазначив, що Маріупольська міська рада відіграє особливу роль у тому, щоб сьогодні маріупольці відчували себе впевнено.

ІІ Маріупольський конституційний форум, наголосив промовець, присвячений візії майбутнього сміливого погляду українців, які не мають жодного сумніву в майбутній перемозі, у повоєнне відновлення України та її європейську інтеграцію.

Він додав, що програма форуму побудована таким чином, щоб представники провідних наукових та навчальних закладів, керівники і представники державних та комунальних закладів, наші шановані іноземні експерти й справжні друзі України, представники громадянського суспільства, у відкритій доброзичливій дискусії обмінялися думками щодо конституційного виміру повоєнного відновлення України.

У цьому аспекті, він акцентував увагу на особливу роль у цій сфері Організації з безпеки і співробітництва в Європі. „Конституційний Суд України та ОБСЄ тривалий час плідно співпрацюють у низці проєктів, і проведення цього форуму – один із них. Дякую організації за підтримку і продовження роботи з розвитку конституціоналізму, зміцнення демократичних інституцій в Україні. Сподіваюся на подальшу співпрацю в напрямі удосконалення конституційного правосуддя як в умовах воєнного стану, так і в повоєнний період‟.

Завершив виступ Віктор Городовенко відомими всім словами: „Я – Маріуполь. Маріуполь – це Україна. Слава Україні!‟

Спеціальний представник Головування ОБСЄ – Координатор проєктів в Україні, посол Марсель Пешко привітав учасників форуму та відзначив важливість окреслених питань, які обговорюватимуть, зокрема як-от: доступ до правосуддя, європейська інтеграція, гендерний вимір повоєнного відновлення, транснаціональне правосуддя та багато інших.

Він нагадав, що попередній форум проводився у мирному Маріуполі, і у той час, ще ніхто не міг спрогнозувати, що за кілька місяців воно буде зруйноване та окуповане агресором та стане “містом жахливих страждань цивільного населення, символом опору та боротьби за свободу”.

Марсель Пешко зазначив, що варварська агресія продовжується і багато міст і сіл України піддаються жахливим атакам. “Сьогодні ми віддаємо шану і честь жертвам війни та продовжуємо діалог з людьми, щоб сформувати чітке бачення післявоєнного майбутнього України, включаючи правовладдя, людські права, демократію, гендерну рівність, гендерний вимір, європейську інтеграцію”. 

Він запевнив, що ОБСЄ й надалі продовжить співпрацю із Конституційним Судом України, а також із  регіональними і місцевими органами та громадянським суспільством. Спільний проєкт націлений на підтримку людей України, зазначив промовець. Зокрема, акцент робиться на просуванні доступу до конституційного правосуддя, дослідженні питань гендерної рівності та захисту людських прав. 

Марсель Пешко побажав всім учасникам плідної роботи.

До учасників заходу звернувся також перший заступник міського голови міста Маріуполь Михайло Когут, який зазначив, що історія міста, як і історія всієї держави поділилася на „до‟ і „після‟. „Після‟ – коли держава агресор, без всяких на то причин, почала нищити не тільки наші міста, а й все, що пов’язує нас з Україною. „Нищать те, чого в самих них немає, нашу ідентичність, віру в те, що ми можемо жити не так, як живуть вони‟.

Він підкреслив, що для нашої держави найціннішим є люди. Із початком війни міська влада, зазначив промовець, організувала 22 центри в 16 містах нашої країни, і сьогодні маріупольці отримують різноманітну допомогу – і юридичну, і гуманітарну.

Сьогоднішня дискусія, переконаний Михайло Когут, підтвердить наше бачення майбутнього в європейському світі. Він підкреслив, що держава Україна – це європейська держава, і попри всі складнощі Україна буде в Європейському Союзі. 

Завершуючи свій виступ, він подякував всьому Українському народу, Збройним Силам України за їх мужність і витримку.

Робота форуму була організована у двох пленарних сесіях та спеціальних секціях, учасники яких обговорили питання повоєнного відновлення України та європейської інтеграції.

Під час першої сесії на тему „Повоєнне відновлення України: конституційно-правові візії майбутнього‟ учасники обговорили якою має бути правова система України; конституційне правосуддя в повоєнних умовах; подолання суспільних розколів: конституційні рамки інститутів перехідної справедливості; стратегії подолання наслідків війни; стратегії реінтеграції звільнених територій. Модерував сесію суддя Конституційного Суду України Олександр Петришин.

Наступна пленарна сесія була присвячена темі „Гідність, рівність, свобода: обрії майбутнього‟. Спікери акцентували увагу на такому: візії справедливого суспільства в практиці Конституційного Суду України; конституційна скарга як інструмент конструювання консенсусного бачення майбутнього; людські права і влада: роль держави в демократичному суспільстві; гендер і влада: поняття гендерного конституціоналізму. Цю сесію модерувала суддя Конституційного Суду України Оксана Грищук.

Під час заходу також відбулися три спеціальні секції.

Справедливість для всіх: доступ до правосуддя на звільнених територіях” – такою була тема обговорення першої сесії, модератором якої виступив член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Віталій Гацелюк.

Учасники цієї сесії говорили про відновлення роботи судів на звільнених територіях, добір суддів, доступ до правосуддя з окупованих територій, а також про судову систему після війни та інструменти перехідної справедливості (правосуддя).

Друга сесія передбачала обговорення питань, пов’язаних із європейською інтеграцією. Зокрема говорили про зміни до Конституції України при вступі до Європейського Союзу, інституційний механізм та парламентський контроль, а також взаємодію Конституційного Суду України і Суду ЄС. Модератором цієї сесії був старший проєктний співробітник Програми підтримки для України ОБСЄ Олександр Водянніков.

Про гендерний вимір повоєнного відновлення йшлося під час третьої сесії. Темами обговорення були: Конституція і гендер, гендерний аналіз в конституційному провадженні; війна та гендерне насильство: гарантії неповторення та гендерна рівність як основа справедливого суспільства. Модерувала цю сесію професорка кафедри конституційного права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Олена Бориславська.

Захід завершився підсумковою сесією „Майбутнє твориться зараз‟, яку модерував керівник Секретаріату Конституційного Суду України Віктор Бесчастний. Наостанок учасники окреслили результати цього заходу та наголосили на важливості комплексного підходу при вирішенні зазначених питань. Присутні переконані, що подібні заходи є надзвичайно важливими, оскільки дозволяють конституціоналістам обговорити і напрацювати декілька моделей вирішення найболючіших і найнагальніших питань.

Усі учасники висловили надію та впевненість, що наступний форум обов’язково відбудеться у місті Маріуполі.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль