Всеукраїнський тиждень права: у КСУ проведено низку інформаційно-освітніх заходів

Фото: відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

В Україні щороку в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини, відзначається Всеукраїнський тиждень права. Конституційний Суд України приєднався до проведення Всеукраїнського тижня права, метою якого є підвищення правової культури у суспільстві, поінформованості про конституційні права, свободи і обов’язки людини і громадянина, можливості їх реалізації та захисту.

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

До Всеукраїнського тижня права у Конституційному Суді України було проведено наукові, інформаційні, освітні заходи, серед яких: семінар-тренінг «Конституційна скарга: доктринальні аспекти оцінки та перевірки»презентація монографій з конституційно-правової проблематики «Принципи виборчого права: доктринальне розуміння, стан та перспективи законодавчої реалізації в Україні» та «Теоретичні засади захисту публічних інтересів у цивільному судочинстві та конституційному провадженні»; експертне обговорення на тему «Проблеми прийнятності конституційної скарги: досвід трьох років запровадження інституту». Зокрема, під час експертного обговорення було презентовано монографію професора кафедри теорії та філософії права Юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, доктора юридичних наук, професора Оксани Грищук «Філософія конституційних цінностей». Монографія є комплексним філософсько-правовим дослідженням конституційних цінностей, її мета обґрунтування феномену конституційних цінностей з позицій філософії права, підкреслення їх позагалузевого стрижневого системоутворюючого значення для всього права.

Крім того, у Конституційному Суді України було організовано низку заходів для студентів-правників, молодих юристів та дослідників-правознавців. Так, з метою обговорення питань, пов’язаних із досвідом розгляду органом конституційного контролю конституційної скарги, для представників Європейської Асоціації студентів права (ELSA) та студентів факультету міжнародних відносин Національного авіаційного університету  було проведено воркшоп на тему: «Конституційна скарга: досвід розгляду Конституційним Судом України».

Учасників заходу привітали в.о. керівника Управління комунікацій Конституційного Суду України та міжнародного співробітництва Секретаріату Суду Світлана Папаяні та завідувач Відділу попередньої перевірки конституційних скарг Секретаріату Суду Віталій Запорожець.

Світлана Папаяні відзначила, що цей захід уже став доброю традицією для Конституційного Суду України та побажала учасникам плідної роботи. Крім того, Світлана Папаяні презентувала посібник українського науковця, фахівця в галузі конституційного та муніципального права, доктора філософії в галузі права, професора кафедри Українсько-Американського Університету Конкордія Сергія Панасюка «Конституція. Перші десять заповідей» (частина перша), примірники якого було подаровано гостям на згадку.

Віталій Запорожець, вітаючи учасників заходу, зазначив, що інститут конституційної скарги було запроваджено у 2016 році. За його словами, фізичні та юридичні особи, які вважають, що застосований в остаточному судовому рішенні в їхній справі закон України суперечить Конституції України, отримали змогу подати конституційну скаргу до Конституційного Суду та оскаржити відповідний закон або його окремі положення.

Про те, як правильно користуватися інструментом конституційної скарги для того, щоб захистити свої права відвідувачам детально розповіли та головні консультанти цього відділу Жанна Кобан та Лілія Чорненька.

Окремим аспектом навчального заняття були питання практичного функціонування інституту конституційної скарги, що запроваджений в Україні внаслідок конституційної реформи.

Під час навчального заняття гостей поінформували про опрацювання конституційних скарг у Суді, механізм та етапи їх розгляду, суб’єктів права на конституційну скаргу, вимоги до їх форми та змісту звернення, визначені в Законі України «Про Конституційний Суд України».

Окрему увагу було приділено практичним аспектам функціонування інституту конституційної скарги. Під час презентації було наведено статистичні показники, внесених до Суду конституційних скарг, а також акцентовано увагу на ухвалених Конституційним Судом України рішеннях у справах за конституційними скаргами.

З нагоди Всеукраїнського тижня права до Конституційного Суду України також завітали вихованці відділення філософії та суспільствознавства Київської Малої академії наук України, а також відділень економіки, фізики, астрономії. Працівники Секретаріату Суду ознайомили учнів з повноваженнями органу конституційної юрисдикції та організацією його роботи. Для гостей було проведено правову вікторину, яка сприяла поглибленню отриманих знань про основні права дитини. Цікавими та корисними для них також стали інтерактивні вправи, під час яких молодь мала змогу закріпити отримані знання у сфері діяльності органу конституційного контролю. Юним дослідникам було подаровано примірники Основного Закону України. До того ж у Конституційному Суді України упродовж листопада–грудня було проведено низку днів відкритих дверей для студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл, представників громадських організацій, а також заходи до 30-ї річниці Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права дитини

Для відвідувачів було організовано оглядові екскурсії, програма яких передбачала знайомство з історією, повноваженнями та діяльністю органу конституційної юрисдикції, роботою структурних підрозділів Секретаріату Суду, а також відвідання Бібліотеки, Архіву, залів засідань Великої палати і Сенату Суду та огляд музейної експозиції.

У Бібліотеці Суду гості також мали нагоду ознайомитися з книжковою виставкою, на якій представлено монографічні дослідження з питань захисту прав людини і громадянина. Проблема конституційно-правового регулювання прав, свобод та обов’язків людини і громадянина знайшла широке висвітлення у дослідженнях українських і зарубіжних науковців. У виданнях, представлених на виставці, надано ґрунтовну характеристику основним конституційним правам, свободам, обов’язкам людини і громадянина, особливу увагу приділено теоретичним і практичним аспектам їх конституційно-правового регулювання.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль