Видавництво “Дух і літера” випустило друком книгу А. Ассман «Права та обов’язки людини. У пошуках нового суспільного договору»

"Правникам інколи корисно читати тексти про право не правників. В гуманітаристиці це називається міждисциплінарні студії. Я вже давно застосовую цю методу в своїх наукових розвідках, бо саме собою право неможливе, воно тісно вплетене в природу людини та суспільства. Книга Алейди Ассман про витоки права, де воно виникло і яку дорогу пройшло набувши сучасних форм. На думку авторки, право зародилося в книгах мудрості сатародавнього Єгипту, є сенс, якщо почитати уривки цих текстів, потім мандрувало християнською доктриною, поки не кристалізувалось в Конституції США (в 10 поправках) та Декларації прав людини та громадянина, яка стала можлива після Французької революції. Найкраще людській цивілізації вдалось прописати на міжнародному рівні про права людини. Проте авторка також розмірковує і про обов‘язки, адже відомо, що право однієї людини породжує обов‘язки іншої (-их) людини. Із неабиякою цікавістю дізнався, що ще в 1997 році була розроблена Загальна декларація з обов‘язків людини, проєкт якої, на жаль, так і загубився в колуарах ООН. Що сказати, текст декларації, який додається, є дуже цікавим для аналізу і дещо змінює ракурс загального сприйняття прав людини" - Михайло Шумило про книгу на своїй Фейсбук-сторінці.

Ім’я Алейди Ассман відоме будь-кому, хто хоча б побіжно торкався дослідницького поля Memory Studies. Кожної її книги чекають з нетерпінням, адже вона стає подією. Минуле/пам’ять є для Ассман не полем препарування мертвого, а простором пошуку відповіді на питання про природу соціального життя, про цінності, що покладені в основу феномену цивілізації. Катастрофічна реальність ХХ століття, виклики сучасної цивілізації з прокресленням нових ліній світового протистояння, затьмарення образу майбутнього та спроби втечі в минуле – ось коло тих питань, які Ассман розглядає, аби зрозуміти, чим є сучасна Європа. В умовах нестерпності сьогоднішніх викликів дослідниця запрошує до вдумливого і ретельного опрацювання етичних принципів – та шукає в історії вихідну точку того етичного рішення, яке уможливлює феномен спільного життя людей. Спільне життя є крихким, воно постійно балансує на межі катастрофи. Старанно наведені червоні лінії змиваються хвилями насильства. Провівши читача через точки сприйняття й осмислення етичних рішень, Ассман занурюється в сутність феномену прав людини, щоб в такий спосіб підвести читача до необхідності осмислення ще одного «кита» сучасної цивілізації – поняття відповідальності. Не тільки прав, але й обов’язків. У теперішньому світі, який так тяжіє до хаосу, лише постійне плекання умов спільного життя повертає місце для надії.

Придбати книгу можна на сайті видавництва.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль