Завтра Конституційний Суд продовжить розгляд справи за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень першого речення частини першої статті 13, частини першої статті 14 Конституції України

Ольга Совгиря повідомляє, що в цьому поданні народні депутати просять надати офіційне тлумачення вказаних положень Конституції в контексті питання "щодо ролі Українського народу як носія суверенітету, який здійснює владу безпосередньо через референдум, у визначенні основних засад правового статусу землі як основного багатства, що перебуває під особливою охороною держави, та об’єкта права власності Українського народу".
Фактично у поданні ставиться питання про те, чи є обов’язковим, згідно із Конституцією, проведення всеукраїнського референдуму як передумови для зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель і відкриття ринку землі.

Позиція Верховної Ради в цій справі полягає в тому, що народні депутати не сформулювали належним чином питання, в контексті якого слід здійснити офіційне тлумачення положень Основного Закону, що є підставою для закриття провадження у справі.
Крім цього, за Конституцією держава, шляхом запровадження відповідного законодавчого регулювання, може передбачати набуття землі в приватну власність фізичними і юридичними особами в тій мірі, доки вона не втрачатиме ефективну юрисдикцію по відношенню до таких земель, тобто не втрачатиме здатність здійснювати законодавче регулювання як порядку реалізації права приватної власності цими особами, так і підстав для позбавлення їх такого права.
Можливість врегулювання цих питань Верховною Радою на рівні закону не суперечить Конституції, адже за усталеною і послідовною позицією Конституційного Суду зі статей 13 і 14 Конституції слідує, що відносини у сфері набуття права власності на землю та користування нею регулюються законом. При цьому випадки, коли проведення всеукраїнського референдуму є обов’язковим, вичерпно зазначені безпосередньо в Конституції.

Звертаємо увагу, що Конституційний Суд наразі розглядає паралельно дві різні справи за конституційними поданнями народних депутатів, які стосуються земельної реформи. Постановлення Судом рішення в цій справі матиме важливе і визначальне значення також при для розгляді подань щодо конституційності закону про ринок землі (закон від 31.03.2020 № 552-IX).

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль