Прозріння у виборчому праві…

Нарешті, через багато років.. я, здається, збагнув в чому сенс виборчого закону США і тих правил, які були встановлені його авторами:
1. США - це держава оптимального федеративного устрою, в якому кожен Штат - це адміністративно-територіальне утворення, яке має реальні ознаки самостійності (на відміну від, наприклад, РФ!)
2. Теперишня, мабуть, більшість виборців США - це емігранти, які є вихідцями з унітарних держав і тому в їх ментальності поділ на штати - це умовність, яка тотожна з поділом унітарної держави на області/райони/графства/округи тощо...
3. Виборники - довірені особи виборців Штату, голоси яких де-факто і де-юре визначають остаточні результати голосування в Штаті та сумарно в країні - в цілому, що значною мірою зменшує ( не ліквідує!) ризики фальсифікації виборів, коли рахуються всі голоси реально проголосувавших і "вкинутих бюлетенів"...
4. Прив'язка кількості виборників до кількісного складу Парламенту - забезпечую певну сталість і правонаступництво державного устрою і політичної системи держави, що у свою чергу забезпечує стабільність політико-правових відносин в суспільстві.
5. Невдоволення цією системою виникає, на мій погляд, у зв'язку якраз з ментальністю значної кількості людей на планеті, які психологічно більш зрозуміло сприймають категорії "більшість-меншість" і віддають перевагу не стільки пропорційності і балансу інтересів різних прошарків населення, скільки - силі "більшості", на якій і побудована політико-правова система унітарних держав, підгрунтям якої є більшою мірою персоніфікована і не збалансована влада окремих Особистостей і політичних партій.
Тому нам - ментально і традиційно важко зрозуміти і поділяти філософію федералізму, оскільки генетично ми віддаємо перевагу Князям/Царям/Королям/Гетьманам...!?
Ось чому Біль про Права Людини сполученого Королівства Великої Британії є праматір'ю і прабатьком Американської Демократії...!
Читайте також
4 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль

Володимире Миколайовичу, дякую за цікаві думки! Хочеться додати деякі міркування. Все ж Батькам-засновкам вдалось змоделювати таку систему, при якій навіть помилка меншості на виборах президента буде виправлена на наступних виборах. Саме це дає життя ідеї, - за Томасом Джефферсоном, - у вигляді права на щастя. Навіть, якщо на національному рівні щастя може відбутись через 4-ри роки - воно реально існує. У нас, на жаль, інша історія: чомусь, видається, що наше щастя залежить тільки від президента. Інакше - я не можу пояснити, чому наші громадяни від виборів до виборів наступають на одні й ті ж граблі, роблячи вибір більшістю. Можливо, колись, ми зможемо переосмислити наш досвід; можливо, виборщики у нас - виправлять ситуацію, а, можливо, нам (суспільству) слід просто переосмислити інститут президентства, адже, за великим рахунком, - не в цьому наше щастя.

Навіть дехто з американців сьогодні не розуміють як це меншість може обрати Президента. Погоджуюсь, що це спроба у їх системі устрою представити позицію різних прошарків населення.

Як писав колись Гамільтон, кандидат може шляхом певних інтриг досягнути популярності в оному штаті, але йому доведеться мати інші таланти і моральні якості, щоб користуватись повагою у інших штатах.

Щодо засосування досвіду в Україні (йдеться у коментарі) - не погоджуюся через існування критично відмінних підвалин українського (унітарного) утрою та його історичних витоків.

На мою думку, що цей принцип "більшості" якраз і не діє на рівні федерації, а діє принцип "представництва" певної кількості населення. Мені видається, що саме цей принцип дозволив припинити громадянське протистояння в США після Громадянської віїни Півночі і Півдня 1861-1865 років, хоча причинами війни були значною мірою економічні інтереси + рабовласництво... Думаю, що принцип пропорційного представництва  в центральних органах влади можна  спробувати застосувати і в Україні...? Але для цього потрібна кропітка,тривала і зацікавлена робота політиків, правників, соціологів, демографів, економістів..що би дозволило з часом припинити "поділ" країни на Схід-Захід, націоналістів, патріотів, проЗахідників і проСхідняків...?

в окремих штатах все одно діє принцип більшості - і при обранні президента, і при обранні губернаторів та сенаторів і конгрессменів... а в цілому США обирають президента як належить реальним федераціям... хоча, ми ж бачимо, що кількість виборників від штату залежить від кількості населення і том штати не дають рівну кількість голосів