Нудель Михайло Абрамович

(20.10.1920 – 27.07.1979)

Нудель Михайло Абрамович – відомий вітчизняний вчений конституціоналіст та міжнародник, доктор юридичних наук (1969 р.), професор (1970 р.).

Народився у м. Бердичів Житомирської області. Закінчив юридичний факультет Київського державного університету у 1941 р.

Наступного дня після початку війни пішов до військкомату, але не пройшов медкомісію і був відправлений в евакуацію у м. Алма-Ата, звідки був призваний на військову службу у 1944 р. Служив у 126 окремій розвідувальній роті 146 стрілецької Островської Червонопрапорної дивізії.

Викладацьку діяльність розпочав ще у Алма-Аті, де читав курси з історії держави і права та міжнародного права на юридичному факультеті Казахського університету. У 1946 р. захистив кандидатську дисертацію.

З 1948 р. працював в Одеському державному університеті, викладав міжнародне право і державне право зарубіжних країн на юридичному факультеті. У 1955 р. у зв’язку із закриттям факультету був звільнений і прийнятий до Одеської обласної колегії адвокатів, членом якої був до 1976 р. У 1966 р., після відновлення юридичного факультету Одеського державного факультету, повернувся на роботу.

У 1969 р. захистив докторську дисертацію на тему «Конституційний нагляд у капіталістичних державах». Покладена в основу дисертації монографія «Конституционный контроль в капиталистических государствах» (Москва, 1968 р.) була безпрецедентною та абсолютно новаторською для свого часу. До появи цієї книги в навчальній літературі про конституційний контроль майже не згадували. Проте інтерес до цього інституту зростав, а дані про нього були нечисленними і суперечливими. У роботі були досліджені форми і методи конституційного контролю майже всіх країн і всіх правових систем світу. Після виходу в світ цієї роботи у всіх підручниках з буржуазного державного права з’явились розділи про конституційний контроль.

Серед інших праць М. А. Нуделя можна виділити текст лекцій «Основы государственного права буржуазных стран» (Одеса, 1974 р.).

Окрім внеску у доктрину конституційного права, М. А. Нудель стояв у витоків Одеської школи міжнародного права. Він один із перших відчув актуальність проблематики, пов’язаної з міжнародним захистом прав людини, і опублікував серію статей з цього питання. Був членом радянської Асоціації міжнародного права. Саме М. А. Нуделем була запропонована концепція «внутрішнього права міжнародних організацій» для вирішення проблематики міжнародної правосуб’єктності службовців міжнародних організацій.

М. А. Нудель був високоосвіченою людиною, глибоко знав класичну і сучасну літературу, музику, вільно спілкувався французькою та німецькою мовами, читав італійською, іспанською та грецькою. Науковий пошук, прагнення до пізнання нового було його невід'ємною якістю. У будь-який час і в будь-яких обставинах він збирав новий матеріал на різних мовах та власноруч перекладав його. Саме наукові дослідження були головною справою життя М. А. Нуделя, а його творчий доробок відрізнявся фундаментальним енциклопедизмом.

Матеріали підготував професор О.В. Батанов.

Матеріали діяча

iншi дiячi
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль