“Справжня” і “несправжня” зворотна дія в часі законів у практиці Федерального Конституційного Суду Німеччини

Рішення Федерального Конституційного Суду Німеччини від 10.06.2009 у справі № 1 BvR 706/08

212. ...справжня зворотна дія закону має місце у випадку, якщо законодавець втручається у фактичну ситуацію, яка була завершена. Вирішальним є те, що факти, на які поширюється зворотна сила [закону], не тільки розпочалися, але й були завершені до того, як закон було опубліковано. З іншої сторони, "несправжня зворотна сила [закону]" має місце у випадку, якщо положення впливає поточні фактичні ситуації та правові відносини, які ще не завершені, але лише на майбутнє - і, таким чином, водночас "знецінює" правову позицію, на яку це впливає. У той час як "справжня" зворотна дія закону заборонена принципом верховенства права, "несправжня" зворотна дія, як правило, допустима, але вона повинна бути виправдана на основі загальних принципів щодо обмеження фундаментальних прав.

213. Оскаржене у цій справі положення не має "справжньої" зворотної дії в часі. Цей закон не посягає заднім числом на фактичну ситуацію, яка вже була завершена до того, як він набув чинності 1 квітня 2007 року. Дія цього закону обмежується покладенням на страхову компанію зобовязання застосовувати базову ставку до договорів, що були укладені раніше і не припинилися. Таким чином, закон впливає на договірні відносини, що розпочалися в минулому, але він передбачає влив на них лише на майбутнє. ... Таким чином, на страхову компанію не покладається обов'язок відшкодовувати премії, вже сплачені страхувальником за періоди до набрання чинності законом.

 

Рішення Федерального Конституційного Суду Німеччини від 30.06.2020 у справі № 1 BvR 1679/17

128. Слід розрізняти закони із "справжню" і "несправжньою" ретроактивністю (квазі-ретроактивністю).

129. Законодавче положення має «справжню» зворотну силу в часі, якщо воно вносить ex post зміни до обставин, які вже повністю завершені. Це має місце, зокрема, якщо його обтяжливі правові наслідки мають застосовуватися до обставин, які вже були повністю завершені до набрання законом сили. Закон, що має "справжню" зворотну силу, як правило, неприпустимий згідно з конституційним правом.

130. Законодавче положення має "несправжню" (квазіретроактивну) дію, якщо воно створює майбутні наслідки щодо вже існуючих правовідносин та обставини, які ще не були завершені, і, таким чином, призводить до "знецінення" затронутої правової позиції. Це має місце, наприклад, якщо обтяжливі правові наслідки закону вступають в силу лише після промульгації закону, але законодавчі передумови, що спонукають до цих наслідків, застосовуються до ситуацій, які вже виникли до оприлюднення закону. Таким чином, щоб закон міг бути кваліфікований як такий, що має "несправжню" (квазіретроактивну) силу в часі він має застосовується до обставин, які вже виникли до набрання ним чинності, але ще не завершилися повністю, і що він створює юридичні наслідки на майбутнє таким чином, що це призводить до ревізії правовідносин, що склались за попереднього регулювання.

131. Закони із "несправжньою" (квазіретроактивною) дією в часі, в принципі, допустимі згідно з конституційним правом. Однак обмеження на прийняття таких законів можуть випливати з принципу пропорційності. Ці обмеження будуть перевищені у випадку, якщо прийняття квазіретроактивного закону не є належним способом досягнення мети закону, або якщо інтереси (легітимні очікування) осіб, які постраждали, переважає мотиви законодавця, що спонукали його до ухвалення такого закону.

136-139. Оскаржуваний у цій справі закон має "несправжню" (квазіретроактивну) дію в часі, оскільки він впливає на ситуації, що розпочалися і не завершилися на дату набрання ним чинності, шляхом припинення дозволів на розробку вітряків, що були видані до набрання законом чинності.

 

Рішення Федерального Конституційного Суду Німеччини від 10.04.2018 у справі № 1 BvR 1236/11

137. У податковому праві "справжня" зворотна сила закону має місце у випадку, якщо законодавчий орган за спливом часу змінює податкове зобов'язання, що вже виникло. Якщо ж новий закон приймається посеред податкового періоду, то він має "несправжню" зворотну дію.

142. У цій справі оскаржуване положення було прийнято 23.07.2002 року і вступило в силу 27.07.2002 року - із застосуванням нового податкового правила з 01.01.2002 року. Оскільки податковий період, що розпочався 01.01.2002 року, не закінчився станом на дату набрання чинності законом, він має "несправжню" зворотну дію, оскільки податкове зобовязання нараховується лише в кінці податкового періоду.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль