Чи гарантує Конституція право на подушку? (практика Конституційного Суду Латвії)

Рішення Конституційного Суду Латвії від 08.06.2022 року

 

Статтею 7 Закону "Про порядок тримання затриманих" Кабінет Міністрів визначає умови проживання осіб, поміщених в місця тимчасового утримання. Частина 2 статті 7 Закону передбачала, що затриманий забезпечується постіллю (матрац і ковдра). На виконання цього положення Кабінет Міністрів визначив порядок утримання затриманих.

 

Заявником у цій справі є адміністративний суд, який оскаржив конституційність положень закону і постанови Кабінету Міністрів. Адміністративний суд зазначив, що в його провадженні перебуває позов особи, яка була тимчасово затриманою і якій адміністрація закладу, в якому її утримували, не видала подушку і полотенце - що, на думку скаржника, потягло завдання йому моральної шкоди. За твердженням заявника будь-яке позбавлення свободи буде супроводжуватись стражданнями і відчуттям приниження, але таке позбавлення волі не має супроводжуватись стражданнями, які перевищують рівень, характерний для місць позбавлення волі.

Заявник звертає увагу, що людям в слідчому ізоляторі видають подушку, в той час як в інших місцях тимчасового утримання їх не видають - при тому, що в цих місцях можуть утримувати людей на строк понад 7 робочих днів.

На думку заявника, відсутність подушки знижує комфорт під час сну і може створювати відчуття неповноцінності, що вважається принижуючим для людської гідності, перешкоджає повноцінному сну.

 

Сейм (парламент) заперечив проти скарги пославшись на звіт Європейського комітету по попередженню катувань і нелюдського поводження, який, опираючись на практику ЄСПЛ, рекомендує надавати особам, які тимчасово утримуються, ковдру і матрац, проте вказівок на надання подушки у ньому не міститься. З цього Сейм висновує, що ненадання подушки не досягає рівня жорсткого поводження, який міг би говорити про порушення статті 3 Конвенції.

 

Залучена особа, представник Комітету ООН проти катувань, зауважила, що в деяких країнах дійсно є практика видачі подушок особам, які тимчасово утримуються, проте загальних вимог такого характеру звіти ООН не містять. Відтак, можна вважати, що видача подушки - це не мінімальна норма, а хороша практика.

 

Конституційний Суд зазначає, що при визначенні змісту основних прав, включених до Конституції, слід також враховувати міжнародні зобов'язання Латвії щодо прав людини. Іншими словами, має бути забезпечена взаємна гармонія між нормами Конституції та нормами прав людини, які містяться в обов'язкових для Латвії міжнародних договорах. Конституційний суд раніше вже зазначав, що положення Конституції в цій частині мають тлумачитись у взаємозв'язку зі статтею 3 Конвенції про права людини, яка передбачає, що ніхто не може бути підданий катуванням, жорстокому або принижує гідність поводженню або покаранню.

 

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, різниця між катуванням, нелюдським поводженням або покаранням і принижуючим гідність поводженням або покаранням в основному випливає з відмінностей в інтенсивності страждань, що завдаються. Катування може бути визначено як навмисне нелюдське поводження, яке завдає дуже серйозних і жорстоких страждань. Суд визнав нелюдським таке поводження, яке, в тому числі, було навмисним, застосовувалося годинами і завдавало реальних тілесних ушкоджень або сильних фізичних і душевних страждань. Натомість принижуючою визнана поведінка, яка соромить чи принижує людину, ігнорує чи зневажає її людську гідність, викликає страх, страждання чи почуття неповноцінності, здатна зламати моральний і фізичний опір людини. Для виконання цього критерію достатньо, щоб потерпілий був принижений у власних очах, хай і не в очах інших.

 

 

Конституційний Суд, проаналізувавши професійні дослідження щодо впливу різних конструкцій подушок на забезпечення комфорту, якості та вирівнювання хребта, відзначає, що якісний і тривалий сон необхідний кожній людині. Нестача якісного сну протягом тривалого часу збільшує ризик захворіти, наприклад, при серцево-судинних захворюваннях, діабеті, гіпертонії та депресії. З іншого боку, якісний сон забезпечує, серед іншого, підтримання зв'язку між нейронами у всьому організмі, зміцнення та покращення пам'яті, збереження клітинного імунітету та регуляцію емоцій. Невід'ємною частиною якості сну є правильне положення голови та шиї. Неправильне положення шиї під час сну викликає надмірне навантаження на відділи хребта, тому у людини можуть виникати болі в шиї та плечах, головний біль.

 

Наскільки відсутність подушки впливає на самопочуття людини залежить від того, як довго людина перебуває в ізоляторі тимчасового тримання. Відповідно до закону, що оскаржується, особи можуть бути змушені залишатися в місці тимчасового тримання під вартою протягом декількох тижнів. Крім того, згідно з Кримінальним кодексом затриманий може перебувати у місці тимчасового тримання у загальному випадку 48 годин - тобто дві ночі. Якщо пара годин сну без подушки в типовому випадку не досягає до рівня жорстокого або принижує гідність, то кілька ночей, проведених у такому положенні, можуть викликати у людини проблеми зі здоров'ям та погіршити її самопочуття.

 

Отже, стаття 7 Закону про порядок утримання затриманих порушує заборону на жорстоке та принижуюче гідність поводження та, відповідно, не відповідає статті 95 Конституції.

Читайте також
0 коментарiв
Для того, щоб залишати коментарi, необхiдно увiйти в профiль